MAH: „Między pamięcią, polityką i wojną. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków”

0

Wystawa w siedzibie Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Rynku Staromiejskim na ponad trzydziestu planszach w syntetyczny sposób opowiada o pomnikach i tablicach upamiętniających w Stargardzie – zarówno tych istniejących (początek 2022 r.), jak też tych, które już nie istnieją lub uległy znacznym przemianom.

Jeszcze w tym roku ma dołączyć do nich nowy pomnik – upamiętniający żołnierzy wyklętych.

Ramy czasowe wystawy obejmuje okres od XV do XXI wieku.

– Przygotowanie tej ekspozycji było wspólną, zespołową pracą, mimo że ja jestem jej autorem – mówił podczas wernisażu kustosz Andrzej Bierca z MAH. – Chciałem zgromadzić wszystkie stargardzkie pomniki i upamiętnienia. Z dnia na dzień pojawiało się ich coraz więcej, dlatego nie udało się je chronologicznie zaprezentować. Niektóre z tych sprzed 1945 r., po 1945 r. miały już inne przesłanie, niosły inną treść.

„Warto podkreślić, że trwałość pomników i tablic pamiątkowych wynika z wielu czynników i niekoniecznie jest nim czas, jaki upłynął od momentu ich wystawienia. Dzisiaj w Stargardzie możemy na żywo podziwiać upamiętnienia z XV w., a jednocześnie – już tylko na wystawowej planszy – możemy obejrzeć, jak wyglądały pomniki czy też tablice odsłonięte w drugiej połowie XX w., które już dziś fizycznie nie istnieją. Da się też zauważyć, że niemały wpływ na to, jakie pomniki powstawały od XIX w. w grodzie nad Iną, miał fakt, że od lat dwudziestych XVIII w. Stargard jest miastem, w którym na stałe znajduje się garnizon wojskowy.

Innym czynnikiem mającym duży wpływ na to, jakie pomniki i tablice pamiątkowe były i są obecnie w Stargardzie, miała tytułowa polityka (zmiany granic, przynależność państwowa) i wojny, które dotykały miasta i jego mieszkańców na przestrzeni wieków” czytamy w opisie wystawy.

Na plansze składają się zarówno ikonograficzne materiały archiwalne, jak i współczesne fotografie. Niektóre szczególnie przykuwają uwagę, np. plansza z pomnikiem kolejarza, którego co i rusz ktoś ozdabia w „znaki czasu”: serduszko WOŚP, pandemiczną maskę czy oprawiony w ramkę napis KONSTYTUCJA.

Warto zobaczyć tę ekspozycję i doświadczyć wielu niespodzianek.

Autorem i kuratorem wystawy jest Andrzej Bierca.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułBernadety Wdzięcznej album malarstwa „Sploty pamięci”. „Ja otulam swoje postacie, daję im ciepło”
Następny artykułPolicjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt gramów narkotyków


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj