Czy akceptujemy osoby LGBT+?

0

Ponad 80% osób LGBT+ mieszkających na Pomorzu Zachodnim spotkało się z agresją oraz przemocą. Ledwie 23% żyje jawnie. To wynik Diagnozy przemocy wobec osób LGBT+ w Województwie Zachodniopomorskim.

Raport powstał w 2021 r. dzięki wsparciu Samorządu Województwa, który czyni starania, aby budować Otwartą Społeczność. O sytuacji osób LGBT+, akceptacji, wolności i miłości rozmawiali goście Pomorze Zachodnie News Studio.

To pierwsza w Polsce regionalna diagnoza mówiąca o sytuacji osób LGBT+, a wnioski dają do myślenia. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenia Lambda, które pomaga osobom zmagającym się z wszelkimi problemami związanymi ze swoją orientacją seksualną. Twórcy diagnozy, w której w stworzeniu pomógł Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, chcieli mieć dokładne dane dotyczące osób LGBT+ na Pomorzu Zachodnim. To pozwala lepiej kierować działania adresowane do osób LGBT+ czy ich rodziców. Specjalne spotkania odbywają się m.in. w Szczecinie.

– Takie spotkania z rodzicami są przeważnie bardzo wzruszające. Na nich niejednokrotnie pierwszy raz mama czy tata powiedzą do swojej transpłciowej córki, że mają córkę, a nie syna. To są niesamowite historie – opowiada Andrzej Witczak ze Stowarzyszenia Lambda Szczecin.

Były cztery pogrzeby w ubiegłym roku

Niestety, dane dotyczące pełnej akceptacji dziecka przez rodziców niepokoją. To dosłownie kilkanaście procent matek i ojców.

– Trafiają do nas dzieci, które są pobite, dokonują samookaleczenia, doświadczają przemocy emocjonalnej. Mieliśmy, niestety, cztery pogrzeby w ubiegłym roku… – mówiła Monika Tichy, prezeska Stowarzyszenia Lambda Szczecin.

Młode osoby mają dziś dostęp do historii innych, nie czują się odosobnione ze swoimi problemami. Dorosło już pokolenie, które wie, że istnieje grupa ludzi o odmiennej orientacji. Mimo to, Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej (w tegorocznym rankingu ILGA- Europe). Goście studia zwracali uwagę, że dużo zagrożeń występuje w internecie – otwartym na wszelkie treści, w tym nienawiść, agresję.

– Czasami poglądy czy treści, wydawałoby się niedotyczące bezpośrednio kogoś, odbierane są bardzo indywidualnie i osobiście i niejednokrotnie osoby, które wyrażają takie opinie, nie zdają sobie sprawy, jaką krzywdę czynią – podkreśla dr Edyta Sielicka z Uniwersytetu Szczecińskiego, która gościła w studiu.

Stać po ich stronie, okazać wsparcie i akceptację

Co możemy zrobić, żeby pomóc społeczności LGBT+ w naszym otoczeniu? Przede wszystkim stać po ich stronie, okazać wsparcie, akceptację i postarać się, aby czuła się przy nas bezpiecznie. Nie zgadzać się na homofobiczne komentarze, a na pewno nie powielać ich dalej.

Pomóc można też w sferze języka. W poradniku „Jak mówić i pisać o osobach LGBT” na: https://etykajezyka.pl/jak-pisac-o-osobach-lgbt/ (poradnik powstał z inicjatywy agencji FleishmanHillard pod patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich), czytamy:

Mówmy:

Homoseksualność i biseksualnośćnie: homoseksualizm i biseksualizm,

Osoby homoseksualne i osoby biseksualnenie: homoseksualiści i biseksualiści,

Osoba transpłciowa nie: transseksualista,

Korekta płci nie: zmiana płci.

Nie mówmy:

Mniejszości seksualne – określenie to sprowadza osoby LGBT do seksualności, pomijając inne cechy składające się na tożsamość tej grupy,

Geje zamiast osoby LGBT – geje to tylko jedna z grup tworzących społeczność LGBT,

Kochający inaczej – osoby LGBT kochają tak samo jak np. osoby heteroseksualne,

Zalegalizować związki osób tej samej płci – wyrażenie sugeruje, że związki takie są dziś nielegalne, a tak oczywiście nie jest,

Homozwiązki, homomałżeństwa, homorodziny – przedrostek sugeruje, że są inne – niż pozostałe związki – małżeństwa, rodziny,

Ideologia LGBT – taka ideologia nie istnieje, LGBT to ludzie.

Program można obejrzeć na kanale Pomorze Zachodnie News Studio w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=SfcZxxYT8Fw

Raport dostępny jest pod adresem: https://lambda.szczecin.pl/pl/artykuly/raport-o-sytuacji-lgbt?fbclid=IwAR0oq6dxqPYeMwcm-f0xXQlzjZHfMzfL1E7N-2cdo934XbHRlfIUmcnfUWQ

oprac. bk

fot: od lewej: Andrzej Witczak (Lambda Szczecin), Monika Tichy (Lambda Szczecin), dr Edyta Sielicka (Uniwersytet Szczeciński), Sandra Jędras (Pomorze Zachodnie Studio)

Poprzedni artykułSPWZOZ przywraca szkołę rodzenia
Następny artykułMłodzi, zdolni, rozśpiewani na 20. OFP „Dozwolone do lat 19”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj