Coraz więcej obwodnicy w mieście

0

Stargard pozyskał prawie 17 mln zł dofinansowania na budowę kolejnej części obwodnicy północnej miasta. To drogowe rozwiązanie zdecydowanie usprawni ruch w całym Stargardzie. Jego duża część zostanie przeniesiona poza centrum. Pieniądze na odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu przy ul. Składowej pochodzą z rządowego programu Polski Ład.

– Zdobyte dofinansowanie to bardzo dobra wiadomość. Dzięki tym środkom będziemy kontynuować nasz duży plan wyprowadzania tranzytu – tysięcy aut dziennie z centrum miasta. Sami mieszkańcy też zyskają alternatywną trasę. Takie możliwości zapewni rozpoczęta już budowa fragmentu obwodnicy od ul. E. Orzeszkowej do ul. Składowej w połączeniu z przebudowywanym nad nią wiaduktem i kolejnym odcinkiem, na który dostaliśmy dofinansowanie. Podziękowania kieruję do moich współpracowników przygotowujących inwestycję, jak i sam wniosek o dofinansowanie, posła Michała Jacha, wojewody Zbigniewa Boguckiego i radnych Rady Miejskiej – mówi prezydent Rafał Zając.

W przyszłości cała obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie ul. H. Wieniawskiego, ul. Usługową, połączy się z budowanym odcinkiem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. Budowany właśnie odcinek i ten, na który teraz pozyskaliśmy dofinansowanie, stworzą alternatywę dla wyjazdów w kierunku Szczecina i Goleniowa – bez konieczności przejazdu przez centrum. Obwodnica docelowo włączona zostanie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10. Dzięki temu korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia. Nową drogą pojadą m.in. ciężkie transporty ze Stargardzkiego Parku Przemysłowego i terenów po ZNTK.

Część obwodnicy, która jest teraz budowana (od ul. Składowej do ul. E.  Orzeszkowej), ma kosztować ok. 10 mln zł i powinna zostać oddana do użytku najpóźniej w połowie 2023 r. Na tę inwestycję miasto pozyskało prawie 5,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Tegoroczne wsparcie finansowe w wysokości blisko 17 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Środki pozwolą na budowę odcinka od ul. H. Wieniawskiego do ul. Składowej. Ten etap może kosztować około 18 mln zł. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zostanie wykonany do końca 2025 r.

fot. Paweł Bieg/archiwum

mapa: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPowiat. Są pieniądze na modernizację ZS nr 1 i na drogi
Następny artykułZgłoś obiekt sportowy, uzupełnij mapę


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj