Świetlica Ukraińska. „To ma być takie miejsce, gdzie można wejść”

0

Można ją było zobaczyć wewnątrz, gdy trwał ArtFestiwal. Teraz szykuje się do otwarcia. Świetlica (ukr. domiwka) będzie miejscem nie tylko dla Ukraińców, ale też dla społeczności stargardzkiej.

Pomieszczenie przy ul. Konopnickiej 16 w przeszłości pełniło różne funkcje. Dość długo był tam m.in. sklep z dywanami. Z czasem nie było już chętnych do wynajęcia tego lokalu.

Równolegle Związek Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie szukał siedziby dla siebie. Kiedyś mieli ją w kamienicy przy ul. Chrobrego 21, gdzie teraz jest SCN Filary. Ostatnio ich siedziba mieściła się w DKK.

Związek zwrócił się do miasta o wskazanie jakiegoś pomieszczenia. Było kilka propozycji. Wybór padł na lokal przy Konopnickiej 16.

– Konieczny był remont. Zrobiliśmy go własnymi rękami ze składek członków Związku. Robocizna kosztowała nas 2,3 tys. zł. Pracowaliśmy w każdy weekend przez pół roku – mówi Paweł Pałczyński, przewodniczący stargardzkiego koła ZUwP.

Miasto wykonało ogrzewanie. Pomogli różni sponsorzy: podarowali drzwi, okna, rolety, stoły, krzesła, telewizor.

Teraz to miejsce będzie siedzibą Związku Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie. Ponadto w świetlicy będą organizowane spotkania, wydarzenia kulturalne (np. seanse filmowe), zajęcia dydaktyczne – dla dzieci i młodzieży. Zajmie się tym Iwona Marciszak. Będą też tam próby chóru.

– Chcemy, żeby ten lokal był też dla społeczności stargardzkiej. Jeśli ktoś chce, niech wejdzie, aby odpocząć, na pogawędkę. To ma być takie miejsce, gdzie można wejść – dodaje Paweł Pałczyński.

W świetlicy jest mała kuchnia z wyjściem na urokliwy ogród. Tam też można przyjemnie spędzać czas.

Bożena Kuszela

fot.: ZUwP Koło w Stargardzie (zdj 1-5), Bożena Kuszela

Poprzedni artykułJak zwierzęta dbają o leśne maluchy?
Następny artykułPrzy SP 11 też poćwiczą pod chmurką


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj