Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu w Waszyngtonie wydaje siedmiotomową „Encyklopedię obozów i gett 1933-1945”. W najnowszej, czwartej części znalazły się dwa teksty autorstwa Jolanty Aniszewskiej, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Dzięki nim czytelnicy z całego świata poznają historię obozów jenieckich – Dulagu L Stargard i Stalagu II D Stargard.
Czwarty tom prestiżowego wydawnictwa w całości poświęcony jest tematyce obozów jenieckich, funkcjonujących w czasie II wojny światowej. W publikacji znalazły się noty przygotowane przez ponad 30 autorów, w tym 4 z Polski. Jolanta Aniszewska przygotowała teksty o dwóch obozach działających na terenie Stargardu.
– Do Dulagu L trafili jeńcy polscy, uczestnicy wojny obronnej w 1939 r. Obóz funkcjonował krótko – od września do października 1939, później został przekształcony w obóz stały Stalag II D dla szeregowych i podoficerów. Do lata 1940 r. dominującą liczebnie grupą jeniecką byli jeńcy polscy, potem zaś jeńcy francuscy oraz jeńcy radzieccy. W obozie przebywali także jeńcy belgijscy, holenderscy, serbscy oraz Kanadyjczycy i Włosi. Obóz funkcjonował do marca 1945 r. – mówi autorka.
Encyklopedia to duży projekt wydawniczy realizowany od 2009 r. Wtedy wydany został pierwszy tom, choć badania rozpoczęły się już w 2000 r. Dotychczas drukiem ukazały się 4 z 7 zaplanowanych części. Publikacje zawierają opracowania przygotowane przez historyków, ale też m.in. relacje ocalonych z Holocaustu.
(r)
fot. Jolanta Aniszewska
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!