Kamienica przy Limanowskiego 24 w końcu odzyskała dawny blask

0

Secesyjny budynek, należący do Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, wypiękniał po długim remoncie. Na czterech piętrach prowadzona jest działalność, z której korzystają stargardzianie potrzebujący wsparcia. To m.in. znajdujący się na parterze Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych.

– Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy dostają pomoc w coraz lepszych warunkach. Po remoncie elewacji tej wyjątkowej kamienicy znacząco poprawiła się estetyka okolicy. Od wielu lat wspieramy różnorodną działalność PCK. W związku z tym, że w Stargardzie troszczymy się o zabytki, od samego początku byliśmy przekonani, że warto dofinansować ten projekt. Tylko w ostatnich pięciu latach z budżetu Stargardu popłynęło na takie działania 5 mln zł – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Na przywrócenie blasku elewacji budynku przy ul. B. Limanowskiego miasto przekazało ponad 200 tys. zł.

Urokliwa secesyjna kamienica przechodziła metamorfozę od bardzo wielu lat. W ramach prac wymieniono okna w piwnicach i na dwóch piętrach. Obiekt został odpowiednio zaizolowany, a ściany uszczelnione i docieplone. Całość zwieńczyła naprawa i odtworzenie elementów ozdobnych na elewacji i jej malowanie. W budynku już 5 lat temu zamontowano windę ułatwiającą przemieszczanie się między poziomami. Urządzenie pozwala też osobom o ograniczonej sprawności dostać się na pomysłowo zagospodarowane podwórze, które jest miejscem integracji.

W kamienicy, na zlecenie miasta, PCK prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy Typu AC. To pomoc dla dorosłych osób przewlekle chorych psychicznie. Usamodzielniają się tam, aktywizują życiowo, społecznie i zawodowo. W obiekcie tym, na parterze, seniorzy ze Stargardu mają zapewniona opiekę w ciągu dnia. Uczęszczają na różne zajęcia, wspólnie gotują, ćwiczą i poszerzają wiedzę o zdrowiu.

(r)

fot.: UM w Stargardzie/Paweł Bieg

Poprzedni artykułBobrowa Polana coraz bardziej atrakcyjna
Następny artykułDzień Dla Taty w FILARACH


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj