Kolejne pocztówki i fotografie wzbogaciły zbiory MAH – dzięki darczyńcom

0

 W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie przy Rynku Staromiejskim odbyła się dzisiaj (14.06.) konferencja prasowa, na której po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano, kupioną w 2021 roku, kolekcję 225 pocztówek i 21 fotografii dotyczących 37 miejscowości powiatu stargardzkiego oraz powiatów ościennych.

Ww. pocztówki i fotografie wykonane zostały w okresie od lat 90. XIX w. do pierwszych lat 40. XX w. Przedstawiają one miejsca istniejące i nieistniejące.

O zbiorze tym opowiedział dr hab. Marcin Majewski, dyrektor MAH, prezentując wybrane pocztówki, m.in. z widokami z Dolic, Bralęcina, Kolina, Wierzchlądu, Dobropola i innych.

– Te kartki są czasem jedynym źródłem ikonograficznym, które mówi nam, jak – w danym momencie historii – wyglądała zabudowa wiejska albo dworki, pałace, kościoły i mieszkańcy tych miejscowości – mówił dyrektor MAH.

Niektóre fotografie z kolekcji były poddane wielu zabiegom. Korekty, domalowywania, retusze, zdobienia miały w zamierzeniu poprawić wygląd zdjęć.

Różni byli wydawcy pocztówek. Z jednej strony – firmy z Berlina czy Drezna, z drugiej – właściciele majątku, folwarku lub rodzinnej firmy. Kartki pocztowe były wydawane też po to, by pokazać konkretny kościół, pałac, młyn, karczmę czy drogę…

Szczególne wrażenie robiły pocztówki i fotografie przedstawiające dworki, pałace, wnętrza, rzeczy, których już nie ma, jak np. w Bralęcinie, Krępcewie, Rzeplinie, a zwłaszcza we wsi Wierzchląd nad Miedwiem. Był tam pałac z bogatymi wnętrzami, park, kościół – nic z tego nie zostało, poza ruinami kościoła.

Uwagę przyciągały też fotografie i kartki, gdzie byli ludzie, np. drużyna piłkarska z Sądowa z przełomu lat 20./30. ub. wieku czy zlot rowerzystów.

Całość została zakupiona od prywatnego kolekcjonera, gromadzącego przez wiele lat wspomniane materiały ikonograficzne. Wartość zakupu wyniosła 25 tys. zł. Był on możliwy dzięki fundatorom, którzy sfinansowali tę transakcję. Są nimi: Wanda i Bogdan Andrusieczko, Danuta i Jerzy Waliszewscy, Platinum Park sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o., Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. oraz Bio Star sp. z o.o.

Ta kolekcja to kawał – także już naszej – historii tych ziem. I wiedzy o niej. Warto być strażnikiem tej przeszłości. MAH wie, jak to robić.

Bożena Kuszela

fot.: Tadeusz Surma, MAH

Poprzedni artykułPociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego już na trasie
Następny artykułDKK ma nowego dyrektora. Agnieszka Garczyńska: Dzieje się dużo i szybko


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj