Pociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego już na trasie

0

Kolejny pociąg z podwójnym napędem – elektrycznym i spalinowym – wyruszył na zachodniopomorskie szlaki kolejowe. To już ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa. Wygodna, nowoczesna, przyjazna środowisku. I z bardzo efektownym malowaniem. Gwiazdy z unijnej flagi przypominają, że Polska i Pomorze Zachodnie są częścią Europy. A zakupy nowoczesnego taboru są finansowane z funduszy UE.

Uroczyste powitanie Pociągu Europejskiego odbyło się dzisiaj (14.06.) na stacji Szczecin Główny.

Najnowsza hybryda zajechała na tor 3. przy peronie 1. szczecińskiego dworca tuż przed południem. Prezentacja odbyła się w wyjątkowej oprawie – niebieskich europejskich barwach i przy dźwiękach „Ody do radości” w wykonaniu zespołu 3MA.

Później też było radośnie, ale już we współczesnej scenerii, czyli nowoczesnym wnętrzu pociągu i na efektownie oświetlonym peronie.

– Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń – przypomniał na wstępie marszałek Olgierd Geblewicz. – Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych.

Marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie.

– Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych – poinformował Olgierd Geblewicz. – Pojazdy hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. To powoduje dwie korzyści – korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie.

Hybrydy obsługują połączenia: Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin, Szczecin – Szczecinek i Szczecin – Piła. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie.

Ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa we wrześniu br.  zaprezentuje się na europejskich salonach – pojazd z superkondensatorem (i wielkimi napisami Pomorze Zachodnie na kadłubie) będzie atrakcją Międzynarodowych Targów Techniki Transportowej – Inno Trans 2022 w Berlinie.

Więcej: https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/nad-morze-pod-gwiazdami-pociag-europejski-czyli-osma-hybryda-dla-pomorza-zachodniego-juz-na-trasie

(r), fot. – materiały prasowe

Poprzedni artykułCoraz więcej gotowego Park&Ride
Następny artykułKolejne pocztówki i fotografie wzbogaciły zbiory MAH – dzięki darczyńcom


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj