Prezydent z absolutorium: „Dziękuję Wam wszystkim, mieszkańcy!”

0

Prezydent Rafał Zając już po raz piąty uzyskał absolutorium. Na dzisiejszej sesji radni miejscy byli w tej sprawie jednogłośni.

Czerwcowa sesja jest bardzo ważna, gdyż ocenie podlega na niej całoroczna praca prezydenta. Zapada też decyzja, czy budżet Stargardu w minionym roku został prawidłowo zrealizowany. Udzielenie absolutorium to również poparcie kierunku, w którym rozwija się nasze miasto.

– Absolutorium jest wynikiem pracy całego sztabu ludzi. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom, organizacjom pozarządowym, radnym i mieszkańcom. Mimo licznych trudności, działając razem, zamknęliśmy minionych 12 miesięcy naprawdę pozytywnie. Startowaliśmy z deficytowym budżetem, a zakończyliśmy rok z nadwyżką – mówi prezydent Rafał Zając.

Budżet Stargardu był osłabiony przede wszystkim przez spadek wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych.

– Mimo wszystko realizowaliśmy dalej strategię, czyli zrównoważony rozwój miasta z jego filarem – rozwojem gospodarczym, i nadal inwestowaliśmy w poprawę jakości życia stargardzian. Wyzwań związanych z działalnością bieżącą i inwestycjami było mnóstwo – dodaje prezydent.

Przypomina również o trwającej pandemii, która też przekładała się na finanse Stargardu.

– To był kolejny rok, w którym uczyliśmy się reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość w kontekście pandemii koronawirusa. Dawało to naprawdę konkretne obciążenia w funkcjonowaniu miasta. Ponownie stanęliśmy przed wyzwaniem poradzenia sobie z zabezpieczeniem potrzeb mieszkańców, ale także działalności bieżącej i inwestycji – mówi Rafał Zając.

Te ostatnie nie zwolniły, co przełożyło się bezpośrednio na wciąż rosnącą liczbę miejsc pracy.

– W raporcie za 2020 r. w obu parkach przemysłowych było ich ponad 7 tys. W 2021 r. już 8,6 tys. To dynamiczny przyrost jeszcze przed oddaniem kolejnych dużych inwestycji. Nasze parki wciąż się rozbudowują, dlatego jestem przekonany, że w następnych latach będziemy notować kolejne wzrosty – zaznacza prezydent.

W Stargardzie w 2021 r. dochody ogółem wyniosły prawie 395 mln zł. W ramach dochodów własnych najważniejszą pozycję stanowiły dochody z podatków i opłat (48%). Nasze wydatki ogółem to niemal 382 mln zł. Ubiegły rok zakończyliśmy z nadwyżką w budżecie – prawie 13 mln zł.

– Zapewniam, że w Stargardzie – poza inwestycjami – pamiętamy też o innych dziedzinach życia mieszkańców. To chociażby oświata, polityka społeczna, sport, kultura, historia i organizacje pozarządowe. Realizacja bardzo wielu projektów w tych obszarach jest możliwa również dzięki temu, że niezwykle sprawnie pozyskujemy środki zewnętrzne z różnych źródeł. Jestem wdzięczny wszystkim uczestniczącym w wykonaniu tego planu – podsumowuje prezydent Rafał Zając.

(r)

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułRada Miejska w Stargardzie ma nową radną. „Wiedzieć, na co głosuję”
Następny artykuł„Powiat Stargardzki dla Ukrainy” – kursy, szkolenia, nauka języka polskiego, warsztaty integracyjne


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj