Dzisiaj Dzień Ojca. Życzmy tatom i tatusiom wszystkiego najlepszego

0

To święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności dla ojców. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca – od 1965 r.

Jego obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem.

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 r. w miasteczku Spokane  w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent  Richard Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce, mimo że święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

Ale wszystko wskazuje na to, że kiedyś dorówna. Coraz więcej jest ojców, którzy w coraz większym stopniu zajmują się dziećmi i – na ogół – robią to pięknie. Wystarczy się rozejrzeć, jak potrafią być troskliwi, czuli i po prostu – kochający.

Życzmy więc ojcom, tatom i tatusiom wszystkiego najlepszego!

W ich gronie jest też tata Mateusz z synkiem Bruno – na zdjęciu z wernisażu w Bramie Wałowej. Synek przytulony do taty spał i spał, sztuka nie bardzo go interesowała… Żeby malucha nie obudzić, tata bardzo długo nie zmieniał pozycji. Wytrwał.

bk – źródło: Wikipedia

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPrymusi nagrodzeni przez prezydenta. „Łączycie w sobie tak wiele talentów, że jestem spokojny o waszą przyszłość”
Następny artykułStartuje muzyczny Stargard Festiwal ’22. Warto tam być!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj