Polsko-niemieckie pogranicze z wyjątkową atrakcją. Most Siekierki – Neurüdnitz otwarty dla turystów

0

Przebudowa dawnej przeprawy kolejowej Siekierki – Neurüdnitz zakończona. A to oznacza, że cały most jest dostępny dla turystów.  W sobotę 25 czerwca br. strona niemiecka oddała do użytku część inwestycji, za którą odpowiadała. 

Potencjał tego miejsca jest ogromny – zachwycająca przyroda Doliny Dolnej Odry, połączenie transgranicznych regionów, nowoczesna infrastruktura rowerowa, efektowny początek Trasy Pojezierzy Zachodnich.

Do tej pory turyści mogli korzystać z ponad 400 metrów ścieżki pieszo-rowerowej nad rozlewiskami Odry i z efektownej platformy widokowej podziwiać okolicę. Taras w ubiegłym roku został doceniony przez organizatorów konkursu Property Design Awards 2022. Inwestycja znalazła się w TOP 5 kategorii „Przestrzeń Publiczna” (projekt przebudowy przygotowało szczecińskie biuro MXL4 architekci, w pracach uczestniczyło też biuro konstrukcyjne „K2 Inżynieria”). Atrakcje te znajdowały się po stronie polskiej i za ich przygotowanie odpowiadał Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

W sobotę oddano do użytku niemiecką część inwestycji nad głównym korytem Odry. Odpowiadał za nią Urząd Barnim – Oderbruch. Cała przeprawa liczy ok. 780 metrów. Oznacza  to, że w sezonie letnim można już planować transgraniczne wyprawy rowerowe. Natomiast oficjalne uroczystości, związane z uruchomieniem mostu, odbędą się we wrześniu br. Planowane jest też odsłonięcie ławeczki upamiętniającej prof. Władysława Bartoszewskiego.

Jak dojechać do Siekierek? Można pociągiem, samochodem lub rowerem. Podróżując koleją, należy wysiąść na stacji Godków. Przy stacji przebiega ścieżka rowerowa prowadząca na sam most. Jadąc autem, najlepiej zaparkować przy starej stacji kolejowej w Siekierkach. Ci, którzy planują dłuższą wyprawę na dwóch kółkach, wszelkie wskazówki znajdą w  aplikacji Pomorze Zachodnie oraz na stronie https://rowery.wzp.pl/

Jeśli ktoś chce odwiedzić zmodernizowany most w Siekierkach, przypominamy, że znajduje się on na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Żyje tu 180 gatunków ptaków. By nie zakłócać przyrodzie spokoju, należy zachować ciszę, zwierzęta domowe trzymać na smyczy, nie zostawiać śmieci.

Projekt „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki Neurüdnitz do ruchu turystycznego” został w 85 proc. dofinansowany z programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie to ponad 11 mln zł.

(r), fot. – materiały prasowe

Poprzedni artykułBezpieczne wakacje na rowerze, hulajnodze i rolkach
Następny artykułPumptrack już gotowy. Chętnych do jazdy nie brakuje  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj