Koncert „Requiem for the Living” w kościele św. Jana [aktualizacja]

0

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Requiem for the Living” Dana Forresta, dzieło muzyczne uznawane za jedno z największych XXI wieku. Koncert odbędzie się w czwartek 7 lipca o godz. 20.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie.

„Requiem for the Living” to utwór skomponowany w 2013 r. przez Dana Forresta – amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia. Forrest zastosował w kompozycji pomysłowe rozwiązania rytmiczne oraz wprowadził do tradycyjnej formuły mszy żałobnej innowacyjne i zaskakujące zmiany, sprawiające, że „Requiem for the Living” uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku.

W łacińskie teksty Forrest wplótł mszalne cytaty oraz fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka. Jeden z fragmentów „Requiem – Pleni sunt caeli et terra gloria tua (Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej)” inspirowany jest obrazami z teleskopu Hubble’a.

Podczas koncertu publiczność usłyszy również dwa krótsze utwory: „Lux Aurumque Erica Whitacre’a” oraz „Agnus Dei” Samuela Barbera.

Obsada: sopran solo – Tetiana Bilchak, tenor solo – Ruslan Bilchak, organy – Olga Bilas; Chór i Orkiestra Opery na Zamku, dyrygent – Małgorzata Bornowska.

Jak informuje Magdalena Jagiełło-Kmieciak, rzeczniczka prasowa Opery na Zamku, bilety w cenie 10 zł będą do nabycia przed wejściem do kościoła św. Jana.

Koncert wykonany będzie także w piątek 8 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

(r)

Poprzedni artykułMatury 2022. Wyniki lepsze od tych sprzed roku
Następny artykułPiękniejsze i zadbane zabytki na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze, tegoroczne umowy podpisane


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj