Piękniejsze i zadbane zabytki na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze, tegoroczne umowy podpisane

0

Nowe oblicze zyskają barokowy pałac w Siemczynie, kościół w Pomianowie, szkoła w Bolkowie, Willa Metzler w Drawsku Pomorskim, kościół filialny pw. Św. Antoniego w Golcach oraz organy Barnima Gruneberga w Połczynie-Zdroju.

Umowy, przyznające dofinansowanie z budżetu województwa zachodniopomorskiego, podpisali z beneficjentami wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz członkowie zarządu Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

– Już od kilkunastu lat Samorząd Województwa pomaga w przywracaniu dawnego blasku zabytkom znajdującym się na Pomorzu Zachodnim. Są one świadectwem historii, odzwierciedleniem charakteru danej epoki, źródłem informacji dla kolejnych pokoleń. Dlatego tak ważne są działania, które pozwalają utrzymać je w dobrym stanie – mówiła członkini zarządu Anna Bańkowska.

Odtworzenie 14 okien pałacowych i jednej pary drzwi zewnętrznych w barokowym pałacu w Siemczynie to zadanie, które zrealizuje Henrykowskie Stowarzyszenie z Siemczyna. Beneficjent na ten cel otrzyma 60 tys. zł.

40 tys. zł, które otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pozwoli na kontynuację renowacji ściany południowej nawy kościoła w Pomianowie (gm. Białogard).

Odtworzenie i wymiana stolarki okiennej w budynku Szkoły Podstawowej w Bolkowie (Połczyn-Zdrój) będzie możliwe dzięki wsparciu z budżetu województwa – w wysokości 50 tys. zł – przyznanemu Urzędowi Miejskiemu w Połczynie-Zdroju.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca otrzyma 60 tys. zł na remont ratunkowy nawy w kościele filialnym pw. św. Antoniego w Golcach (gm. Wałcz).

Prace konserwatorskie, restauratorskie i rekonstrukcyjne przy organach Barnima Gruneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdroju zostaną przeprowadzone dzięki dofinansowaniu w wysokości 60 tys. zł. To trzeci etap prac, dotyczy piszczałek drewnianych i metalowych.

Remont przejdzie także budynek mieszkalny przy ul. Obrońców Westerplatte 9B w Drawsku Pomorskim, tzw. Willa Metzler projektu Waltera Gropiusa, która wpisana jest do rejestru zabytków. 70 tys. zł dofinansowania pozwoli na remont więźby dachowej północnej i wschodniej strony z wymianą pokrycia dachowego oraz przemurowanie komina i wymianę orynnowania.

W tym roku lista zabytków, które przejdą prace ze wsparciem z budżetu województwa zachodniopomorskiego, liczy 58 pozycji. Łączna kwota wsparcia jest najwyższa z dotychczasowych i wynosi 2,5 mln zł.

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel przeznaczono z budżetu województwa ok. 16 mln zł. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

(r)

fot. – źródła: Biuro Prasowe UM WZ, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Siemczyno_2021.jpg

Poprzedni artykułKoncert „Requiem for the Living” w kościele św. Jana [aktualizacja]
Następny artykułJaśniej na Grudziądzkiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj