Pomoc Ukrainie – zmiany

0

Ważna wiadomość dla stargardzian, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zmieniły się zasady przedłużania okresu wypłaty świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia. Pieniądze na dalsze wsparcie Ukraińców można otrzymać w kilku uzasadnionych przypadkach.

Świadczenie, które wynosi 40 zł na osobę dziennie, jest wypłacane za pomoc uchodźcom przez maksymalnie 120 dni. Najnowsze przepisy regulują, kiedy ten okres może zostać wydłużony. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów kolejne pieniądze za zakwaterowanie i wyżywienie przysługują w przypadku pomocy Ukraińcom:

1) posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558);

2) posiadającym dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności;

3) powyżej 60. roku życia (kobiety) albo 65. roku życia (mężczyźni);

4) kobietom w ciąży lub osobom wychowującym dziecko do 12. miesiąca życia;

5) samotnie sprawującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;

6) małoletnim wymienionym w art. 25a ust. 1 ustawy.

W przypadku seniorów i osób z niepełnosprawnościami środki przysługują również za ich opiekunów. Na stronie www.stargard.eu w zakładce POMOC UKRAINIE cały czas są aktualne informacje dotyczące wsparcia uchodźców. Tutaj można też znaleźć wzór wniosku o pieniądze na zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców.

(r)

grafika – źródło: malopolska.uw.gov.pl

Poprzedni artykułOszukał stargardzianina metodą na pracownika banku
Następny artykułMatury 2022. Wyniki lepsze od tych sprzed roku


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj