Pomorze Zachodnie – nowa aplikacja dla rowerzystów

0

 Jest w niej wszystko, co potrzebne podróżującym na dwóch kółkach: szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i przyrody zostały wzbogacone m.in. o fascynujące fotoretrospekcje czy efektowne modele 3D zwierząt chronionych gatunków. Apkę można bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.

Rowerem przez Pomorze Zachodnie – takim hasłem wita nowa aplikacja przygotowania przez Urząd Marszałkowski WZ. To turystyczny hit tego sezonu. Atrakcja dla podróżujących po regionie, nie tylko na dwóch kółkach.

– Opowiadać o aplikacji to trochę tak, jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Turystyka rowerowa jest naszą regionalną specjalizacją. Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji. Prace nad nią trwały kilka miesięcy.

Prosty w obsłudze i multifunkcjonalny przewodnik po regionie

Impulsem to stworzenia nowoczesnej apki, która pozwoli eksplorować najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego, był projekt trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. To kolejny długodystansowy szlak budowany i promowany przez samorządy – Województwo Zachodniopomorskie oraz Powiat Greifswald. Prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla została bardzo ciekawie opisana i sfotografowana na potrzeby aplikacji, a później projekt był wzbogacany o nowe miejsca i nowe funkcje. Teraz obejmuje ponad 1400 km tras (wskazuje rodzaj nawierzchni, drogi w budowie, drogi tymczasowe etc.), ale nawiguje również poza trasami. Dostępnych jest kilka podkładów mapowych (traseo, terenowy i satelitarny) oraz API openrouteservice, dzięki czemu użytkownik może sobie sam wygenerować wycieczkę (eksportowaną do gpx) z pokazaniem nawierzchni i profilu terenu.

Apka „Pomorze Zachodnie” jest prostym w obsłudze i multifunkcjonalnym przewodnikiem po regionie. Wystarczy kliknąć, by znaleźć w smartfonie „polecane trasy”, „polecane miejsca” i „wydarzenia” – zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy, imprezy sportowe. Teraz w aplikacji można znaleźć m.in. XXXII Międzynarodowy Zlot Motocykli „Nad Zalewem” w Polanowie (8-10 lipca) czy Letnie Brzmienia na Łasztowni (16-17 lipca).

Poznawać nasz region z perspektywy rowerzysty

Sercem aplikacji są oczywiście trasy rowerowe: wokół Zalewu, Velo Baltica, Blue Velo, Stary Kolejowy Szlak, Trasa Pojezierzy Zachodnich. Obok głównych velostrad Pomorza Zachodniego, regionalna apka zaprasza również na inne szlaki, proponuje krótsze wycieczki, np. wokół wyspy Wolin (85 km), pętla Szczecin – Rieth (105 km), Trzebież dla każdego (25 km), pętla koło Anklam (53 km) czy różne warianty rowerowych tripów na festiwal Pol’and’Rock (ze Szczecina 160 km, Koszalina 121 km, Gorzowa Wielkopolskiego 174 km, Berlina 346 km).

– Zapraszam na Pomorze Zachodnie i gorąco zachęcam wszystkich, by poznawali nasz piękny region z perspektywy rowerzysty. Przyjazd na Pol’and’Rock również warto zaplanować jako wakacyjną rowerową wyprawę – przekonuje marszałek.

Dzięki mobilnej aplikacji każda podróż po Województwie Zachodniopomorskim i terenach przygranicznych w Niemczech stanie się łatwiejsza. Elektroniczna mapa przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wskazywać będzie ok. 9 tysięcy punktów (POI – point of interest), tak jak w popularnych nawigacjach. Na razie jest ich 3937 (baza zostanie rozbudowana m.in. o dane od niemieckich partnerów projektu). To oczywiście zabytki, skarby architektury (np. Filharmonia Szczecińska), przyrody (Jasne Błonia czy Park Zdrojowy w Świnoujściu), techniki (np. latarnia w Świnoujściu czy kolejowa wieża ciśnień w Trzebieży), obiekty sportowe, atrakcje turystyczne etc. Wyróżnione są, oczywiście, również Miejsca Przyjazne Rowerzystom (system rekomendacji MPR działa od tego roku i jest cały czas otwarty na zgłoszenia).

Aplikacja zawiera audioprzewodnik w kilku językach

Apka wskazuje lokalizacje kempingów, pól namiotowych, stacji kolejowych, punktów informacji turystycznej i innych obiektów przydatnych w podróży. Dodatkową atrakcją są panoramy 3D oraz podręczna encyklopedia roślin i zwierząt, z modelami np. bielika, czapli, szczupaka, kumaka nizinnego, konika polskiego). Bardzo ciekawe są również fotoretrospekcje – archiwalne zdjęcia obiektów i miejsc, które mijamy na trasie. Urozmaiceniem rowerowych wycieczek będą też gry terenowe – wystarczy smartfon, by poznać „Przyrodnicze zakamarki” wyspy Karsibór, zwiedzić Nowe Warpno (gra dla najmłodszych), aktywnie spędzić czas w Czarnocinie.

Aplikacja zawiera audioprzewodnik. Informacji o trasach rowerowych i najciekawszych miejscach Pomorza Zachodniego można wysłuchać w języku polskim, niemiecki i angielskim. Opisy również zostały przygotowane w trzech językach. Dołączy do nich język ukraiński (funkcje i POI dla trasy wokół Zalewu Szczecińskiego).

Mapy, opisy obiektów i inne treści zawarte w aplikacji są również dostępne na stronie internetowej: https://rowery.wzp.pl

(r) – źródło: materiały prasowe

Poprzedni artykułCzyste Powietrze – magistrat pomoże wypełnić i złożyć wniosek
Następny artykułOSiR zaprasza na Letnie Półkolonie Sportowe


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj