Regionalne Centrum Kryzysowe w Stargardzie w nowej odsłonie

0

Blisko 600 osób skorzystało już z usług Regionalnego Centrum Kryzysowego w Stargardzie. W czwartek, 21 lipca 2022 r. marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz spotkał się z kadrą tej placówki. Była to okazja do zaprezentowania wyremontowanej siedziby „pogotowania emocjonalnego” przy ul. Składowej 2a. 

Regionalne Centra Kryzysowe są częścią większego projektu „Regionalne Pogotowie Kryzysowe” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej  Urzędu Marszałkowskiego (lider) wspólnie z sześcioma powiatami: drawskim, kołobrzeskim, myśliborskim, świdwińskim, wałeckim i stargardzkim.

Pomoc w Stargardzie i w terenie – bez skierowań

– Cieszy uruchomienie w nowej odsłonie Regionalnego Centrum Kryzysowego w Stargardzie – mówił obecny na spotkaniu wicestarosta Łukasz Wilkosz. – O tym, że takie miejsce jest potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Od początku funkcjonowania tego punktu pomoc otrzymało blisko 600 osób, w tym 21 z powiatów ościennych i 16 z Ukrainy.

Wicestarosta przypomniał, że do RCK można pójść bez żadnych skierowań. I że pomoc udzielana jest także w terenie, dzięki dwóm samochodom Regionalnego Centrum Kryzysowego.

– Jestem wdzięczny, że możemy uczestniczyć w tym projekcie – powiedział Łukasz Wilkosz.

Będą następne 2 punkty

RCK w Stargardzie to jeden z sześciu takich punktów na mapie Pomorza Zachodniego. Pozostałe działają w: Kołobrzegu, Świdwinie, Wałczu, Myśliborzu i Drawsku Pomorskim. Jak zapewniał Shivan Fate, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie, powstaną jeszcze dwa takie punkty – w sumie będą w 8 powiatach.

W punktach tych osoby, które doświadczyły nagłego kryzysu emocjonalnego lub go przeżyły, otrzymają odpowiednie wsparcie. Sytuację taką może spowodować poważny wypadek samochodowy, nagła strata bliskiej osoby, ciężka choroba, pożar, bankructwo firmy. Udzielona w odpowiednim czasie pomoc psychologa lub specjalisty interwencji kryzysowej w wielu przypadkach zapobiega poważnym chorobom i zaburzeniom psychicznym.

Żeby nikt nie został bez pomocy

– Praca tu niewiele się różni od pracy ratowników: interweniujecie, ratujecie, chronicie przed zagrożeniami. Dzięki kadrze, która tu pracuje. A prognozy w tym zakresie nie są optymistyczne – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, dodając: – To wszystko dzięki partnerstwu między samorządami, w tym przypadku – z Powiatem Stargardzkim. To też odpowiedź na wyzwania współczesności: żeby nikt nie został bez pomocy. Dziękuję za to partnerstwo.

Działalność punktu w Stargardzie ruszyła na początku roku 2021 r. Do tej pory mieścił się w pomieszczeniach zastępczych, ale od czerwca 2022 r. pomoc udzielana jest już w wyremontowanych pokojach przy ul. Składowej 2a w Stargardzie.

Pomocy udziela psycholog, pedagog i terapeuci

Od początku działalności 10-osobowa kadra stargardzkiego punktu udzieliła wsparcia blisko 600 osobom. Były to wizyty stacjonarne, wizyty mobilnego zespołu w miejscu zdarzenia bądź zamieszkania, zajęcia w Klubie Samopomocy. Pomocy udzielał psycholog, pedagog oraz terapeuci.

W ramach projektu i pracy w RCK-ach zaplanowano też animowanie i prowadzenie klubów samopomocy, grup samopomocy, grup wsparcia wraz z realizowanymi warsztatami i tematycznymi. Organizowane są też szkolenia i tematyczne warsztaty dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego (np. urzędy, służba zdrowia, sądownictwo, policja) oraz dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, obejmujące profilaktykę zdrowia psychicznego.

Pomoc – kiedy i gdzie

RCK w Stargardzie  działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

Strona internetowa punktu: https://pcprstargard.pl/n,regionalne-centrum-kryzysowe-w-stargardzie

Kontakt telefoniczny: 531 248 692 lub 531 248 496; e-mail: [email protected]; kontakt osobisty (ul. Składowa 2a II p., Stargard).

Powiat Stargardzki na prowadzenie punktu otrzymał dofinansowanie w ramach projektu w wysokości 3 040 000 zł.

Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi priorytetowej VII Włączenie społeczne, Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.

bk

fot. Bożena Kuszela

zdj. główne: od lewej – wicestarosta Łukasz Wilkosz, koordynator punktu RCK Paulina Matysiak, wiceprezydent Piotr Mync i marszałek Olgierd Geblewicz

Poprzedni artykułAkcja „Żywność potrzebującym”
Następny artykułCOOLturalne Wakacje 2022. Muzyczna Siła Miasta – Los Tatooloss


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj