Święto Policji w Stargardzie. Prezydent: Życzę, by funkcjonariuszom towarzyszyło policyjne szczęście

0

W Komendzie Powiatowej Policji w Stargardzie pracuje prawie 300 osób. Tylko 40 z nich to pracownicy cywilni, wszyscy pozostali są mundurowymi. Większość stanowią mężczyźni, ale jest też ponad 50 policjantek. Każdego dnia na służbie podejmują interwencje, które mają prowadzić do większego bezpieczeństwa mieszkańców oraz porządku w Stargardzie i w 9 gminach na terenie powiatu.

Święto Policji w naszym mieście – w 103. rocznicę powołania tej formacji – rozpoczęło się uroczystą zbiórką na placu przed budynkiem KPP.

Gdy dowódca uroczystości podinsp. Michał Jaskulski, I zastępca komendanta powiatowego policji w Stargardzie, złożył meldunek zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie – mł. insp. Przemysławowi Domagale, gospodarz uroczystości komendant powiatowy policji w Stargardzie mł. insp. Sławomir Bober powitał przybyłych na święto zaproszonych gości, policjantki, policjantów, pracowników policji oraz ich najbliższych i rodziny.

Dziękując policjantom za ich codzienną ciężką służbę, szef stargardzkich funkcjonariuszy podkreślił: – Po raz pierwszy w historii naszej komendy na wyższy stopień awansowało aż 104 policjantów.

Odebrali nagrodę Komendanta Głównego Policji

Podczas swojego przemówienia mł. insp. Sławomir Bober dziękował władzom miasta i powiatu stargardzkiego oraz burmistrzom i wójtom naszego powiatu za pomoc w realizacji wielu wspólnych projektów. Podziękowania za współpracę skierował również do innych, niż policja, partnerów: zaprzyjaźnionych służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, firm i instytucji – za pomoc w realizacji bieżących zadań.

Później nastąpiło wręczenie wyróżnień oraz aktów mianowania na kolejne stopnie służbowe. Awans na wyższe stopnie odebrało 67 policjantów stargardzkiej jednostki: w korpusie oficerów 3 policjantów, w korpusie aspirantów 38 funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów 26 policjantów, w korpusie szeregowych 37 funkcjonariuszy.

W trakcie uroczystości dwóch funkcjonariuszy tutejszej jednostki: asp. szt. Dariusz Winek i asp. Rafał Czyż odebrali z rąk zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie nagrodę przyznaną przez komendanta głównego policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka – za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.

Ryngrafy za pracę, profesjonalizm, wiedzę i umiejętności

Medalami Krzyża Niepodległości klasy I, nadanymi przez kapitułę Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w Warszawie na wniosek Zarządu Terenowego przy KPP w Stargardzie, za działalność w obronie praw i godności policjantów odznaczono kom. Ewelinę Domaros-Powązkę oraz kom. Krzysztofa Wojsznarowicza.

Medalami okolicznościowymi za działalność na rzecz społeczności policyjnej – na  wniosek Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy KPP w Stargardzie –  odznaczeni zostali asp. Anna Wesner-Pietrzak oraz Ryszard Sieradzan.

Komendant wojewódzki policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński – za dotychczasową pracę oraz profesjonalizm, wiedzę i umiejętności –  okolicznościowymi ryngrafami uhonorował troje pracowników stargardzkiej  jednostki, którzy swoje nagrody odebrali podczas zbiórki z rąk zastępcy komendanta wojewódzkiego policji oraz komendanta powiatowego policji w Stargardzie.

Miasto wspiera policję

Na zakończenie uroczystej zbiórki, podczas okolicznościowych przemówień,  dyrektor Biura Posła na Sejm RP odczytała list posła Michała Jacha z podziękowaniami za dotychczasową służbę. Podziękowania przekazali też: zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie mł. insp. Przemysław Domagała, starosta stargardzki Iwona Wiśniewska i prezydent Stargardu Rafał Zając.

– Policjanci w swojej pracy niemal każdego dnia widzą na twarzach ludzi, którym udzielają pomocy, przerażenie wynikające z zagrożenia, ale także wzruszenie płynące ze wsparcia dawanego w różnych sytuacjach. Ta służba jest bardzo ważna w rozwoju Stargardu. Korzystanie z wszystkich możliwości, które daje nasze miasto, czyli pracy, nauki, rozwoju i wypoczynku, musi się odbywać w poczuciu jak największego bezpieczeństwa. Staje się to możliwe właśnie dzięki policjantom. Dziękuję za zaangażowanie w służbę – także w imieniu mieszkańców. Życzę, by funkcjonariuszom towarzyszyła jak największa satysfakcja z pełnionych obowiązków, policyjne szczęście, a wszystkie przeszkody udawało się pokonywać – mówił prezydent Rafał Zając.

Miasto regularnie wspiera policję w Stargardzie. Tylko w 2022 r. z miejskiego budżetu przekazano ponad 300 tys. zł, m.in. na zakup nowych radiowozów, psa służbowego, alkomatu i sprzętu informatycznego. Wielokrotnie finansowane też były dodatkowe patrole piesze, które pilnowały bezpieczeństwa i porządku.

74 proc. czasu pracy spędzili w terenie

KPP w Stargardzie to przede wszystkim wydziały: Ruchu Drogowego, Kryminalny, do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą oraz Prewencji. W skład tego ostatniego wchodzą rewiry dzielnicowych, którzy w 2021 r. aż blisko 74 proc. czasu pracy spędzili w terenie. Tutaj można znaleźć telefony i adresy e-mailowe bezpośrednio do funkcjonariuszy działających w poszczególnych rejonach Stargardu.

Cały czas prowadzony jest nabór do policji. Po przejściu rekrutacji można wybrać różne drogi rozwoju zawodowego – w służbie prewencyjnej, kryminalnej, dochodzeniowo-śledczej, ruchu drogowego, jako policyjni kontrterroryści, technicy kryminalistyki, przewodnicy psów, a także zwalczający przestępczość gospodarczą, korupcyjną, narkotykową czy zorganizowaną. Więcej informacji o naborze można znaleźć tutaj i tutaj.

(r) – źródła: KPP Stargard, Urząd Miejski Stargard

fot.: – Paweł Bieg, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, KPP Stargard

Poprzedni artykułZobacz i podziwiaj zabytkowe auta
Następny artykułTeatr pełen dźwięków ze wspomnieniem Grzegorza Grzyba


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj