Pomnik Żołnierzy Wyklętych już w parku Batorego [aktualizacja]

0

Został posadowiony dzisiaj (27.07.) u zbiegu ulic Kościuszki i Spokojnej, w narożniku parku – na wprost ronda Żołnierzy Wyklętych. Obecnie jest owinięty folią.

Przypomnijmy: Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość zaproponował Radzie Miejskiej w Stargardzie, aby w naszym mieście stanął pomnik upamiętniający żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów.

Autorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny z siedzibą w Stargardzie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie: „Szereg osób i środowisk zabiegało o to, aby uhonorować niezłomną postawę żołnierzy konspiracji niepodległościowej w walce o wolną i niepodległą Polskę podczas II wojny światowej i po wojnie – trwającą do 1963 roku. Stworzenie miejsca upamiętnienia „żołnierzy wyklętych” w przestrzeni publicznej ma być jednym ze sposobów oddania sprawiedliwości tym, którzy byli prześladowani, aresztowani, torturowani oraz ginęli za wolny kraj”.

Pieniądze na zagospodarowanie i utrzymanie obiektu oraz jego otoczenia mają pochodzić z Instytutu Pamięci Narodowej, a także z funduszy środowisk patriotycznych.

Odsłonięcie pomnika ma nastąpić 17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

bk

fot. mak

wizualizacja – źródło: IPN 

Poprzedni artykułZS nr 2. Sala gimnastyczna i Orlik – do modernizacji
Następny artykułMają na oku rejony parków, osiedli, placów zabaw i działek


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj