29 lat posługi i tyle róż od parafian. Ksiądz Jan Dziduch (TCh) pożegnał się z parafią w Marianowie

0

Ta wiadomość była jak grom z jasnego nieba. Kapłan, który niewiarygodnie dużo zrobił dla Marianowa, parafii i mieszkańców, zostaje odwołany przez swoich przełożonych. Ma być w innej parafii. Nikt nie wie – dlaczego.

Ksiądz Jan Dziduch (TCh), proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a jednocześnie miłośnik kultury, sztuki, zabytków, historii – rozsławił Marianowo, m.in. za sprawą Międzynarodowych Spotkań Artystów (22 plenery). Dobry gospodarz, pomysłowy, bardzo aktywny, niesamowicie pracowity. Za jego sprawą odbyło się wiele wydarzeń na przykościelnym placu i w samym kościele. To w tej świątyni pojawiła się wyjątkowa droga krzyżowa, gdzie każda stacja była zobrazowana przez innego artystę. Jednocześnie cierpliwie remontował, przywracając do życia i funkcjonalności, kolejne części zespołu poklasztornego w Marianowie (kiedyś siedziba cysterek). Dzięki temu powstała tam wspaniała galeria. Nic dziwnego, że otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Nie dbał o rzeczy materialne i wygody dla siebie

To był dusza człowiek. Skromny. Gościnny. Jak mówili parafianie, nigdy nie dbał o rzeczy materialne i wygody dla siebie.

Byłam na marianowskich wydarzeniach kilka razy. Raz miałam okazję zobaczyć w pomieszczeniach plebanii rozpostarte na podłodze płótno z wielkim zbiorem owoców pigwy – niczym swoista, pięknie pachnąca, instalacja, a na ścianach – gęsto zawieszone obrazy. Można je było oglądać.

I gdy się pomyśli, że tego kapłana, tak związanego z Marianowem, Towarzystwo Chrystusowe przenosi w inne miejsce, to żal serce ściska.

31 lipca, po 29 latach pracy duszpasterskiej, tak żegnał się z wiernymi: – W ostatnią niedzielę mojego pobytu w parafii Marianowo pragnę podziękować wszystkim parafianom za wspólne modlitwy i wspólnie przeżyte lata. Wiem, że nie jest to możliwe, abym wymienił wszystkich. Dlatego moje Bóg zapłać kieruję do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mi pomagali – mówił ksiądz i długo wymieniał nazwiska tych osób. Dziękował też wójtom, sołtysom, dyrektorom szkół, Ochotniczym Strażom Pożarnym, wszystkim pomagającym przy organizacji 750-lecia Marianowa, Lata z Sydonią i Majówek ze Sztuką, wszystkim członkom Stowarzyszenia Sydonia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Marianowa, ofiarodawcom ciasta i za pomoc w doraźnych naprawach i remontach.

„Żałujemy, że nie udało nam się zatrzymać Księdza!”      

Proboszcz w szczególny sposób podziękował profesorowi Andrzejowi Tomczakowi – wieloletniemu kuratorowi Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkań Artystów (22 plenery), i „wszystkim artystom uczestniczącym w tych plenerach oraz za wszelkie dobro, które z tych plenerów wynikło”.

– Nie sposób wszystkich wymienić i za wszystko podziękować. Tych wszystkich, którzy czują się w jakikolwiek sposób przeze mnie urażeni, przepraszam – mówił do wiernych ksiądz.

Dwa dni później z kapłanem pożegnali się parafianie. Był smutek i żal: „Księże Janie! To dla Ciebie 29 róż za 29 lat posługi duszpasterskiej w naszej parafii. Za każdy rok 1 róża, jako dowód naszej wdzięczności. Dziękujemy Ci za wszystko! Żałujemy, że mimo wszelkich starań nie udało nam się zatrzymać Księdza!”.

Żegnali się także wierszem, oto fragment: „W świątyni Droga Krzyżowa / Wizją artystów oddana, / Kto wejdzie do świątyni / Wzrok zaraz kieruje na nią. / W galerii tyle dzieł sztuki. / Wiszą obrazy na ścianie, / A rzeźby stoją i patrzą / Tak pięknie wykonane. / Więc za to wszystko artystom / Hołd wielki składamy, / Za wszystkie dzieła, przez lata / Które się tutaj zebrały. / Takich bogatych i cennych / Dzieł sztuki nie znajdziemy. / A za współpracę z artystami / Proboszczowi dziękujemy”.

Jest nowy proboszcz

Przez lata działań ks. Jana Dziducha i prof. Andrzeja Tomczaka w Marianowie uzbierał się pokaźny zbiór obrazów i rzeźb, będących pokłosiem plenerów. Aby zapewnić im właściwe warunki przechowywania, tzw. kolekcja marianowska trafiła – jako depozyt – do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Umowa, której depozytariuszem jest dyrektor MAH Marcin Majewski a deponentem (wówczas) proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ks. Jan Dziduch wespół z kuratorem kolekcji marianowskiej prof. Andrzejem Tomczakiem, zawarta została na 20 lat.

Dzisiaj 6 sierpnia podczas wieczornej mszy św. nastąpiło objęcie parafii przez księdza Ryszarda Czajkę. W urząd proboszcza wprowadził go ksiądz dziekan Arkadiusz Grzelak.

Bożena Kuszela

fot.: Wikipedia, https://www.facebook.com/Parafia-Marianowo

Poprzedni artykułMa 39 lat, 5-letniego synka – i ostrą białaczkę
Następny artykułBłękitni Stargard. Pierwsza wygrana w nowym sezonie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj