Było MPGK, teraz są Wody Miejskie; był ZZO, teraz jest BIO Star

0

W ostatnich miesiącach stargardzianie mogli mieć trudność ze zrozumieniem, dlaczego co rusz zmieniają się nazwy niektórych spółek miejskich i z czego to wynika. Spróbujemy to uporządkować.  

Nie sięgając za daleko w przeszłość, kiedyś było „tylko” Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., które zajmowało się – z jednej strony: odpadami, sprzątaniem ulic, cmentarzami (Zakład Oczyszczania Miasta), a z drugiej strony: sprawami wodno-kanalizacyjnymi (Zakład Wodociągów i Kanalizacji).

Po latach powstał Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. zajmujący się zagospodarowaniem odpadów.

ZOM z ZZO

Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Stargardzie z 22 czerwca 2021 roku zapadła decyzja, by przeprowadzić zmiany w tych spółkach. To zajęło trochę czasu. Po kilku miesiącach przedstawiciele obu spółek tak to komentowali:

– Wydzielenie ze struktur MPGK części przedsiębiorstwa, która zajmuje się odbiorem i transportem odpadów do spółki, która zajmuje się zagospodarowaniem tych odpadów – pozwoli w sposób bardziej efektywny zarządzać oraz realizować zadania krótko i długookresowe, zwiększy efektywność inwestycji oraz jeszcze bardziej pozwoli na racjonalne gospodarowanie środkami przeznaczonymi na realizację działań Gminy w odniesieniu do gospodarki odpadami – mówił Wojciech Stasiak, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych (jeszcze) MPGK. – Dzięki połączeniu Zakładu Oczyszczania Miasta z ZZO Stargard Sp. z o.o., a więc skupieniu wszystkich zadań w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów w jednym podmiocie miejskim, mieszkańcy otrzymują gwarancję wysokiej jakości obsługi, przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnego poziomu kosztów. Już w przetargach – na odbiór i na zagospodarowanie odpadów na 2022 r, spółki wzięły pod uwagę przygotowywaną konsolidację, w związku z czym udało się uzyskać jedną z najniższych cen w regionie, a prawdopodobnie – również w skali kraju. Uzyskana cena miała bezpośredni wpływ na uniknięcie drastycznego wzrostu stawek opłat ponoszonych przez mieszkańców i utrzymanie ich na jednym z najniższych poziomów w regionie – przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu i zakresu usług.

Sprowadzić system odpadowy w jeden organizm

– Faktem jest, że dzięki spółkom komunalnym, za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w przeliczeniu na jedną tonę, mieszkańcy Stargardu mają jedną z najniższych cen w regionie, a zaryzykuję również stwierdzeniem, że i w kraju. Mamy cenę 700 zł, gdzie w innych gminach jest to raczej 1000 zł, a w mniejszych miejscowościach płaci się jeszcze więcej. Przy tym mieszkańcy nie mają też żadnego problemu z pozbyciem się jakiejkolwiek frakcji odpadów. Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych nie w każdej gminie tak funkcjonuje. Kolejna ważna rzecz, nie wszystkim gminom wychodzi utrzymanie wskaźnika odzysku, a u nas to się udaje. Gminy, które sobie z tym nie radzą, płacą kary finansowe. By zatem utrzymać tę tendencję, za słuszne wydaje się sprowadzenie systemu odpadowego w jeden organizm – mówił prezes zarządu (jeszcze) ZZO Sebastian Szwajlik. – Pamiętam jeszcze czasy, kiedy o spółkach komunalnych mówiło się, że są niekonkurencyjne, niemobilne, mają przerost zatrudnienia i tak dalej. Nasz przykład dowodzi, że w dobrym kierunku się rozwinęliśmy. Gwarancję dobrej ceny traktuję priorytetowo, ale istotne jest w tym też to, że idzie ona w parze z jakością.

Ostatecznie MPGK przeniosło część swojego majątku (ZOM) do Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Odpady, oczyszczanie miasta, cmentarze – w BIO Star

„Od ponad 70 lat Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. świadczyło usługi na rzecz mieszkańców Stargardu oraz okolicznych miejscowości w zakresie szeroko rozumianej gospodarki komunalnej. Z dniem 1 kwietnia 2022 r., poprzez wyodrębnienie Zakładu Oczyszczania Miasta ze struktur MPGK, wszystkie realizowane dotychczas zadania
tj. odbiór odpadów, oczyszczanie miasta oraz administracja cmentarzami przeszły na firmę BIO Star Sp. z o.o. Działalność MPGK stała się wyłącznie działalnością wodociągową i kanalizacyjną. Zarządzamy Oczyszczalnią Ścieków oraz Stacją Uzdatniania Wody” podsumował te zmiany na stronie firmy Piotr Tomczak, prezes zarządu, dyrektor naczelny Wód Miejskich Sp. z o.o., którą to nazwę spółka nosi od 1 lipca br. Obecnie dostarcza ona i uzdatnia wodę, odprowadza i oczyszcza ścieki, a także czyści sieć kanalizacyjną.

Były ZZO, a obecnie BIO Star Sp. z o.o., którą to nazwę spółka nosi już od 1 kwietnia br., w tym samym dniu zaczęła świadczyć – oprócz prowadzenia Instalacji Komunalnej wraz ze Składowiskiem Odpadów, kompostownią oraz sortownią odpadów selektywnie zbieranych w Łęczycy – również usługi z zakresu odbioru odpadów z terenu Stargardu, sprzątania miasta oraz administrowania cmentarzami komunalnymi i wojskowymi na terenie Stargardu.

Więcej obowiązków niż przed konsolidacją

Adresy siedzib obu spółek nie zmieniły się. Jedynie Pion Techniczno-Eksploatacyjny Wód Miejskich zlokalizowany jest przy ulicy Spokojnej 6.

Na pytanie, czy nadal widzi korzyści ze zmian w kierowanej przez niego spółce, która ma teraz więcej obowiązków niż przed konsolidacją, prezes BIO Star Sebastian Szwajlik mówi: – Tak, odbiór i zagospodarowanie odpadów są w jednych rękach – w jednej spółce. To ma znaczący wpływ na ustalane przez nas ceny usług. My cały czas mamy jedne z najniższych w regionie i Polsce cen za odbiór i zagospodarowanie – 712 zł netto, a wszędzie, gdzie są przetargi te ceny są powyżej 1000 zł netto.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułKolejny transport żywności dla Ukrainy z Pomorza Zachodniego – do Mikołajowa
Następny artykułCoraz mniej azbestu w mieście


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj