Ińsko. Ruszył remont O.MEGI – będą kolejne zbiórki

0

Przypomnijmy: 27 maja 2021 r. Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe (korzystając z własnych pieniędzy członków i sympatyków organizacji) kupiło zaniedbany obiekt w centrum Ińska przy ul. Bohaterów Warszawy 4, w którym przed laty mieściła się restauracja Omega. Wiadomość o tym wywołała niezwykłe poruszenie – na FB ILF kipiało od dobrych emocji: od radości, po wspomnienia, aż po deklaracje pomocy, gdyż budynek wymaga remontu, w niektórych miejscach rychłego.

Jakie plany? Na powierzchni ponad 300 m2 wiele będzie się działo. Obiekt ma łączyć funkcje galerii sztuki współczesnej, miejsca spotkań oraz edukacji filmowej, a także archiwum społecznego Ińskiego Lata Filmowego i szeroko pojętego regionu. Mieścić się w nim będzie również siedziba Stowarzyszenia ILF. W planach jest też zagospodarowanie przyległego do obiektu terenu zielonego – do organizowania różnych plenerowych wydarzeń.

Będzie też można przyjść tam napić się kawy, posłuchać dobrej muzyki i miło spędzić czas.

Żeby te zamierzenia udało się zrealizować, potrzebne są pieniądze. Dlatego zaraz po nabyciu dawnej restauracji, z czasem O.MEGI, na https://zrzutka.pl/ założona została zbiórka na remont budynku. Za pozyskane w ten sposób środki wyremontowano jedno z pomieszczeń, pełniące funkcję galerii i miejsca spotkań.

Jesienią ub.r. grupa członków stowarzyszenia napisała i złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pieniądze na dalszy remont obiektu. W lutym br. MKiDN przyznało 220 tys. zł.

Dzięki tym staraniom, po zakupie odpowiednich materiałów, 1 sierpnia br. ruszył remont przeciekającego dachu O.MEGI. Prace objęły również otynkowanie kominów. Za pieniądze z MKiDN  – oprócz remontu dachu – wykonane będą też prace wodno-kanalizacyjne i instalacja elektryczna.

Wcześniej wykonana została inwentaryzacja przedstawiająca rzeczywisty stan budynku. Na jej podstawie powstał projekt przebudowy obiektu.

– Wiemy już, co zostanie, a co będzie wyburzone – mówi wiceprezes SILF Teresa Działoszewska. – Wszystkie okna zostają. Zmienione będą wszystkie drzwi wewnętrzne. W obiekcie będzie ogrzewanie na podczerwień w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi.

Są już gotowe projekty wnętrz O.MEGI autorstwa Olgi Zedelskiej, zarazem członka zarządu SILF.

– Będą duże zmiany w układzie pomieszczeń. Zmieni się też wejście do budynku dzięki poszerzeniu drzwi – mówi Olga Zedelska.

Otwarcie O.MEGI planowane jest w 2023 r. – na 50-lecie Ińskiego Lata Filmowego. To mobilizuje. Właśnie założona została kolejna zbiórka – tym razem na wyposażenie O.MEGI, która będzie promowana podczas 49. ILF (jutro, 12.08. start) oraz później (do drugiej połowy listopada) – tutaj link: https://zrzutka.pl/ap3g2t.

Dlatego, w tym samym celu, podczas festiwalu będą też wystawione (i noszone) puszki, do których – bardzo zachęcamy! – będzie można wrzucać datki.

Wpłat można również dokonywać na specjalne konto: 37 9375 1041 5507 4258 2000 0020

Bożena Kuszela

projekty, wizualizacje – Olga Zedelska

fot. – źródło: https://www.facebook.com/OMega-Galeria-I%C5%84skiego-Lata-Filmowego-108332224855206/

Poprzedni artykułCoraz mniej azbestu w mieście
Następny artykułCOOLturalne Wakacje 2022. Film i koncert


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj