Stargardzka kolegiata NMP Królowej Świata ma 730 lat

0

Nasz najcenniejszy zabytek, który od wieków zachwyca mieszkańców i turystów z całego świata, obchodzi jubileusz 730-lecia. Aby to uczcić, przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, ciekawe spotkania i występy artystyczne.

W czwartek (18.08.) w świątyni prezentowane są grafiki wykonane pod czujnym okiem Ryszarda Balonia przez młodych ludzi z Młodzieżowego Domu Kultury. Następnego dnia (piątek, 19.08.) w gmachu Muzeum Archeologiczno-Historycznego na Rynku Staromiejskim pokazana zostanie wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

W kolegiacie cały czas można też oglądać prace plastyczne przygotowane przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

W sobotę (20.08.) rozpocznie się Festyn u Królowej Świata. Na Rynku będą występy artystyczne, warsztaty kreatywne dla dzieci, koło fortuny z nagrodami, kramy z rękodziełem i produktami lokalnymi, słodka niespodzianka dla mieszkańców i jubileuszowe studio, w którym zaproszeni goście opowiedzą ciekawostki o kolegiacie. O 12:30 i 14:30 spod plebanii wyruszy spacer śladami historii tej wyjątkowej świątyni. W rolę przewodnika wcieli się Marcin Majewski, dyrektor MAH. Dodatkowo podczas sobotniej odsłony festynu będzie można wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca. Wystarczy zabrać ze sobą na Rynek dowód osobisty i pierwszą stronę rozliczonego PIT-u za 2021 r. z adresem zamieszkania w naszym mieście. Więcej o SKM tutaj.

W niedzielę (21.08.) ciąg dalszy festynu i dwa uroczyste nabożeństwa – o 12:30 msza święta odpustowa, a o 18:00 Sancta Missa po łacinie z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami Orkiestry Camerata Stargard. Oprócz tego na Rynku cały dzień odwiedzający będą mogli korzystać z bogatej oferty wystawców. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a piosenki z międzywojennych kabaretów zaśpiewa Julita Kożuszek-Borsuk. Spod plebanii wyruszą kolejne spacery historyczne po kolegiacie – o 9:00 i 14:30.

Podczas całego festynu wśród uczestników kolportowane będą „Mariackie Tony” – okolicznościowe wydawnictwo przygotowane przez Książnicę Stargardzką. W sobotę i niedzielę na Rynku pojawi się również pamiątkowa księga. Każdy, kto chciałby napisać parę słów z okazji jubileuszu kolegiaty, będzie mógł to zrobić. Więcej o tym tutaj.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń – na plakacie.

Kolegiata to jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków na Pomorzu Zachodnim i jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich w Polsce. Jest najwyżej sklepioną świątynią w naszym kraju – wysokość od podłogi do sklepienia wynosi ponad 30 m. Pierwsze fundamenty pod ten obiekt położono w 1292 r. Zasadnicza rozbudowa nastąpiła za czasów Hinricha Brunsberga w 1388 r. Prace budowlane trwały 111 lat. Gigantyczna świątynia budziła zachwyt ówczesnych mieszkańców, ale i obecnie jest powodem do dumy stargardzian. Ponad 2 lata temu rozpoczął się remont stulecia tego zabytku. Zakres robót jest ogromny: odnowienie elewacji, renowacja wnętrza, a także iluminacja budynku. Modernizacja ma się zakończyć w I kwartale 2023 r.

(r)

Poprzedni artykułGładko po Nasiennej
Następny artykułPo dodatek węglowy do MOPS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj