49. ILF. Złote Rybki rozdane

0

Zakończyło się 49. Ińskie Lato Filmowe. Za nami poruszające filmy, liczne koncerty i wycieczki plenerowe. Tradycyjnie przyznane zostały Złote Rybki – główne nagrody ILF-u dla najlepszego filmu polskiego i zagranicznego.

O tym, kto został laureatem Złotych Rybek, poinformował dyrektor artystyczny festiwalu Przemek Lewandowski.

Za najlepszy film polski tegorocznego ILF-u uznano „Anioły z Sindżaru” w reż. Hanki Polak. To film o piekle zgotowanym przez ISIS Jazydom – mniejszości religijnej i etnicznej, zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. W 2014 roku 7 tys. jazydzkich kobiet i dziewczynek zostało porwanych i sprzedanych w niewolę. Do dziś co najmniej 2 tys. z nich nadal w niej jest.

Główną bohaterką tego filmu jest Hanifa, która uniknęła porwania przez bojowników ISIS. Niestety, jej pięciu młodszym siostrom to się nie udało – nie uniknęły gwałtów, tortur i wystawiania ich na sprzedaż. Hanifa podejmuje się heroicznej i śmiertelnie niebezpiecznej misji – chce odnaleźć wszystkie młodsze siostry i sprowadzić je do domu. Obiecała to umierającemu ojcu.

Najlepszym filmem zagranicznym został „Bohater” w reż. Asghara Farhadiego.  Główny bohater Rahim wychodzi na dwudniową przepustkę z więzienia. W jego ręce trafia torba z kosztownościami. Mężczyzna ma dylemat: czy przywłaszczyć zgubę, spłacić wierzyciela i zapewnić sobie wolność, czy też postąpić zgodnie ze swoim sumieniem i odnaleźć właściciela.

Z nagrodzonymi filmami rywalizowały m.in.: „Chrzciny” w reż. Jakuba Skoczenia i „Ennio” w reż. Giuseppe Tornatore.

Za rok jubileuszowe – 50. Ińskie Lato Filmowe. Ruszają przygotowania do tej wyjątkowej edycji ILF-u.

Organizatorami 49. Ińskiego Lata Filmowego były Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Gmina Ińsko. Mecenasami festiwalu byli m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Powiat Stargardzki, Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych oraz Pomeranian Timber.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułBudowa obwodnicy północnej. Roboty są na półmetku
Następny artykuł730 lat kolegiaty. Skala, rozmach, piękno i jakość


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj