Stargardzki policjant oddał szpik, aby ratować życie drugiemu człowiekowi

0

Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie asp. szt. Marcin Lewczycki wziął udział w procedurze pobrania od niego krwiotwórczych komórek macierzystych. To procedura ratująca życie osobom chorym na nowotwór krwi. Po pomyślnym zabiegu, pod koniec maja bieżącego roku, stargardzki policjant dał szansę na życie drugiemu człowiekowi.

Asp. szt. Marcin Lewczycki jest funkcjonariuszem od 23 lat. Od samego początku związany jest z Referatem Patrolowo-Interwencyjnym stargardzkiej komendy. W służbie zawsze zaangażowany i oddany, chętny by pomagać i stawiać czoła trudnym wyzwaniom.

Około 5 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych, w Fundacji DKMS.

Na początku marca 2022 roku otrzymał telefon, że gdzieś na świecie jest jego ,,genetyczny brat bliźniak” – osoba, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję.

Na początku maja 2022 roku funkcjonariusz przeszedł szereg szczegółowych badań w Warszawie, po czym został zakwalifikowany do oddania swoich komórek macierzystych. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, bo już 30 maja 2022 roku od policjanta pobrano jego komórki macierzyste, dając chorej osobie szansę na nowe życie. Cały zabieg trwał około 4 godzin.

Stargardzki policjant po oddaniu szpiku dowiedział się, że zostanie on przekazany do Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z zasadami, przyjętymi przez fundację DKMS, dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość.

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.

– Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych – mówi asp. szt. Marcin Lewczycki.

Mł. asp. Justyna Siwarska z KPP w Stargardzie zapewnia: – Jesteśmy bardzo dumni z naszego kolegi, że wykazał się wzorową postawą społeczną, pomagając innym. Jak mówi sam policjant: „Cieszę się, że mogłem pomóc drugiemu człowiekowi i to jest dla mnie najważniejsze”.

(r)

Poprzedni artykułMiody, wędliny, chleby, ciasta – najlepsze smaki Pomorza Zachodniego
Następny artykułEfektywność energetyczna budynków. Można ją zwiększyć


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj