Kwiaty w rocznicę Sierpnia ’80

0

Każdego roku w całym kraju wspominane są wydarzenia z sierpnia 1980 r. W Stargardzie również pamiętamy o tym, że po fali ogólnopolskich strajków robotniczych podpisano 4 porozumienia – zawarte pomiędzy komitetami strajkowymi a rządem PRL. Jedno z nich przyjęto 30 sierpnia w Szczecinie.

W naszym mieście w kościele św. Jana znajduje się pamiątkowa tablica NSZZ „Solidarność”. To właśnie tam na pamiątkę wydarzeń z sierpnia 1980 r. przedstawiciele głównie władz samorządowych i różnych organizacji składają symboliczne kwiaty. W tym roku po raz kolejny zrobili to m.in.: poseł Michał Jach, prezydent Rafał Zając, jego zastępca Ewa Sowa, starosta stargardzki Iwona Wiśniewska i wicestarosta Łukasz Wilkosz. Tradycją jest również uroczyste nabożeństwo w tej świątyni.

Jednym z najważniejszych efektów porozumień sierpniowych było zalegalizowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Organizacja objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Należało do niej ok. 10 mln formalnych członków.

Powstanie NSZZ „Solidarność” jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku. Ruch zapoczątkował przemiany społeczne i polityczne w wielu krajach Europy i świata.

(r)

fot. Paweł Bieg

Poprzedni artykułEfektywność energetyczna budynków. Można ją zwiększyć
Następny artykułRocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Stargardzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj