Po wakacyjnej przerwie – naukę czas zacząć w szkołach miejskich i powiatowych

0

Dzisiaj (1.09.) w I liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczysta powiatowo-miejska inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Zapoczątkowało ją wykonanie przez Erykę Wielebę piosenki „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni. I właśnie ta wartość była przywoływana w wystąpieniach gości i młodzieży.

Takie też było motto towarzyszące uroczystości: „Edukacja jest kluczem do otwarcia złotych drzwi wolności” autorstwa G. W. Carvera.

Już jutro (2.09.) w progach szkół prowadzonych przez Powiat Stargardzki stanie 1465 uczniów klas pierwszych. Przygotowano dla nich aż 51 oddziałów. Premierowo zostały uruchomione branżowe szkoły II stopnia: w Zespole Szkół nr 2 (technik logistyk i technik hotelarstwa) i w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie).

Chcemy, by kształcenie było marką powiatu stargardzkiego

– Jako samorząd wspieramy szkoły. Myślę, że wraz z dyrektorami tworzymy zgrany zespół. Chcemy, by kształcenie było marką powiatu stargardzkiego i nie szczędzimy na to pieniędzy – mówiła starosta Iwona Wiśniewska, dodając: – Odpowiadamy za przyszłość młodego pokolenia.

Starosta przyznała, iż niepokoi ją to, że w szkołach brakuje kadry pedagogicznej, bo dla młodych ludzi ta ścieżka zawodowa nie jest atrakcyjna.

Na koniec życzyła spokojnego, dobrego roku i czerpania satysfakcji z pracy – z młodzieżą.

– Piękny zawód, piękna misja, jak co roku przed Państwem – podkreśliła Iwona Wiśniewska.

Pracujcie na swoje sukcesy, ale pamiętajcie też o pasjach i przyjaźniach

W nowym roku szkolnym w Stargardzie do miejskich podstawówek będzie uczęszczać ponad 5700 uczniów. 762 maluchów rozpocznie swoją przygodę z edukacją w pierwszych klasach. 1750 dzieci skorzysta z opieki i wychowania w miejskich przedszkolach.

– Wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny życzę, żeby na każdym etapie edukacji spotykali nauczycieli, którzy wskażą im właściwą drogę i umożliwią wszechstronny rozwój. Pracujcie na swoje sukcesy, ale pamiętajcie też o pasjach, zainteresowaniach i przyjaźniach. Wspomnienia ze szkolnych lat zostaną z wami na zawsze – warto zadbać, by były jak najlepsze – mówił prezydent Rafał Zając.

Nad wszystkimi młodymi stargardzianami w szkołach podstawowych i miejskich przedszkolach w tym roku szkolnym czuwać będzie 770 nauczycieli. Ich starania uzupełni ponad 270 pracowników administracji i obsługi.

Zbudować prawdziwy etos zawodu nauczyciela

– Zawód nauczyciela to misja i ogromna odpowiedzialność. Jako rodzice i opiekunowie liczymy na to, że będziecie nam pomagać w kształtowaniu młodych ludzi, w pokazywaniu im wartości i szacunku do drugiego człowieka. Liczymy również na to, że pomożecie wytłumaczyć młodym ludziom trudną rzeczywistość, która nas otacza. Życzę wam, aby wreszcie udało się zbudować prawdziwy etos zawodu nauczyciela, bo jest to nam wszystkim naprawdę bardzo potrzebne – mówił prezydent.

W Stargardzie młodzi ludzie uczą się w 11 publicznych szkołach podstawowych. Doskonalą się w klasach sportowych, uczęszczają do oddziałów integracyjnych i szlifują umiejętności gry na instrumentach. Po lekcjach swoje talenty rozwijają także w Młodzieżowym Domu Kultury. Na najmłodszych czekają miejsca w 7 miejskich przedszkolach – również z oddziałami integracyjnymi.

bk

fot.: Bożena Kuszela, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Paweł Bieg

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Jest nowy zawodnik – to prawdziwa bomba transferowa
Następny artykułPomagamy Amandzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj