SCN Filary. Ernest Warych: Działo się dużo, a chcemy, żeby było więcej

0

Wczoraj na terenie parku Zamkowego przy Baszcie Białogłówce zaludniło się. Powód był jeden – II Piknik Naukowy, a przy okazji świętowanie 1. rocznicy SCN Filary. Przez 6 godzin – od 12:00 do 18:00 można było skorzystać z wielu atrakcji.  

Były występy sceniczne, widowiskowe pokazy naukowe, gry terenowe. Byli też goście – Centrum Nauki Cordis w Świdwinie, Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku oraz Morskie Centrum Nauki. Wyjątkowo SCN Filary dla uczestników pikniku po raz pierwszy wyprowadziło kilka eksponatów ze swojej wystawy na zewnątrz, organizując Plenerowe Centrum Nauki FILARY. Można było bawić się, oglądać i poznawać.

Swoje stoiska tradycyjnie wystawili: OSIR Stargard, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz  Książnica Stargardzka.

Organizatorami Pikniku Naukowego byli: Miasto Stargard, Stargardzkie Centrum Kultury oraz Stargardzkie Centrum Nauki FILARY.

Piknik był też okazją do krótkiej rozmowy z kierownikiem Filarów Ernestem Warychem.

Jaki był ten rok dla SCN Filary?

– Przede wszystkim wymagający, ale dający bardzo dużo satysfakcji.

A konkretnie?

– Narzuciliśmy sobie ambitny plan rozpropagowania zupełnie nowej formuły edukacji poprzez interaktywne eksponaty i wystawy, jak też prelekcje prowadzone przez naszych i zewnętrznych instruktorów.

I druga istotna rzecz. Chcieliśmy, aby Filary były dla wszystkich i żeby było oczywiste, że u nas można poznawać, rozwijać się i doświadczać.

Ile osób zwiedziło SCN w tym czasie?

–  Jesteśmy w momencie, w którym nie upłynął jeszcze rok od otwarcia Filarów 15 października 2021 r. Dlatego pełne podsumowanie co do liczby zwiedzających i wydarzeń pojawi się już niedługo. Ogólnie mogę powiedzieć, że działo się dużo, a chcemy, żeby było więcej.

Jakie plany na najbliższą przyszłość?

Już po niecałym roku jesteśmy w stanie zaprosić na zajęcia po południu i więcej zajęć w weekendy. Zależy też nam, aby było nas jeszcze bardziej widać.

Od tego miesiąca w SCN prowadzimy zapisy na nowe zajęcia dla dzieci i młodzieży – na Kurs druku 3D i Filarowe koło astronomiczne. Październik już wypełniony jest mnóstwem wydarzeń. Także tymi cyklicznymi. Szczególnie atrakcyjne będą warsztaty z mistrzem Lego – Łukaszem Góreckim.

Co w mijającym roku najbardziej Was zaskoczyło?

– Rzeczywistość pokazała, że poza wsparciem ze strony edukatorów nasi goście samodzielnie odnajdują w sobie odkrywcę.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułSoni Spatium – Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. „Artisena”
Następny artykułDzień Sybiraka w Stargardzie: Pamięć, która nadal trwa


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj