Soni Spatium – Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. „Artisena”

0

Dzień drugi – w Stargardzkim Centrum Kultury – był dla jazzu z folkiem za sprawą formacji Joachim Mencel Quintet i jego projektu „Artisena”.

Zanim muzycy zaczęli grać, prowadzący koncerty Andrzej Oryl wspomniał bohatera festiwalu – Marka Jasińskiego.

– Jesteśmy zobowiązani do dbałości o jego dorobek – mówił prowadzący.

Koncert Joachim Mencel Quintet oczarował publiczność. Muzyka, którą nam zaprezentowano, była wyjątkowa, bo nacechowana brzmieniem oryginalnego instrumentu – liry korbowej, mającej swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.

Mimo że muzyka ta bazuje na tradycyjnych tańcach – nie jest przeznaczona do tańczenia.

„Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji” zaznacza lider zespołu Joachim Mencel.

Koncert wypełniły tańce: krakowiak, kujawiak, mazurek, oberek, polonez, kołomyjka (- To taniec naszych braci z Ukrainy. Wyrazy poparcia, jesteśmy z nimi – mówił w czasie koncertu lider zespołu) i węgierski czardasz – wszystko w jazzowych aranżacjach.

Wyszło świetnie.

Była też niespodzianka – utwór Marka Jasińskiego z repertuaru dla dzieci „Wesołe dźwięki”, też wykonany w stylistyce jazzowej.

– Bardzo miło dla Państwa grać. Czuję, że naprawdę uczestniczyliście w tym koncercie – powiedział na pożegnanie Joachim Mencel.

Zagrali nam: Joachim Mencel – fortepian i lira korbowa, Weronika Plutecka – skrzypce, Szymon Mika – gitara, Paweł Wszołek – kontrabas, Szymon Madej – perkusja.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięty. „Pozostawili nadzieję, że Polska będzie wolna”
Następny artykułSCN Filary. Ernest Warych: Działo się dużo, a chcemy, żeby było więcej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj