W Dzień bez Samochodu – pociągiem za darmo! Wystarczy dowód rejestracyjny

0

– Zamiast drogiego i mało ekologicznego auta, warto wybrać tańszą i bardziej przyjazną środowisku podróż pociągiem – zachęca marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Pomorze Zachodnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności i promuje ekologiczny, bezpieczny transport. W czwartek, 22 września pociągami regionalnymi będzie można jeździć „na dowód rejestracyjny”.

Od 16 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, wcześniej znany jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to czas, w którym w szczególny sposób promowane są inicjatywy poprawiające jakość powietrza i życia, przeciwdziałające zatłoczeniu, hałasowi i wykluczeniu komunikacyjnemu oraz optymalizujące wykorzystanie wszystkich dostępnych rodzajów transportu.

W tej inicjatywie uczestniczy również Województwo Zachodniopomorskiego.

– Na Pomorzu Zachodnim stawiamy na niskoemisyjny transport. Inwestujemy w nowoczesny tabor kolejowy. Nasze pociągi regionalne są alternatywą dla samochodów, choćby podczas wyjazdów nad morze. Namawiamy, by koleją dojeżdżać również do szkoły, do pracy. Taką bezpośrednią zachętą jest Dzień bez Samochodu i możliwość przejazdu pociągiem za darmo. 22 września biletem będzie dowód rejestracyjny – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Tego dnia każdy posiadacz samochodu będzie mógł podróżować pociągami regionalnymi bez konieczności zakupu biletu. Wystarczy okazać konduktorowi dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale też w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że w czwartek, 22 września pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez Polregio) będziemy jeździć za darmo nie tylko wewnątrz województwa, ale także pojedziemy np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest każdego roku we wrześniu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., zachęca mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego (tramwaj, autobus, pociąg) lub carpoolingu (współdzielenia samochodu).

Pomorze Zachodnie od wielu lat stawia na ekologię i zrównoważony rozwój. Systematycznie inwestujemy w rozwój kolejowych przewozów pasażerskich, budujemy sieć dróg rowerowych, rozwijamy ekologiczną energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jesteśmy krajowym liderem pod względem nowoczesności taboru kolejowego, obsługującego połączenia regionalne (86% pociągów nowych, tj. zakupionych od 2010 roku oraz 14% pociągów starszej konstrukcji, ale zmodernizowanych).

Województwo Zachodniopomorskiego może poszczycić się najdłuższą w kraju siecią regionalnych dróg rowerowych, która jest systematycznie rozbudowywana.

Jest również niekwestionowanym liderem produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na Pomorzu Zachodnim ponad 82 proc. zapotrzebowania energetycznego może być zaspokajane prądem powstałym przy wykorzystaniu OZE, głównie z farm wiatrowych. Do końca września 2021 r. łączna moc instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim przekroczyła 2 GW (gigawaty), co stanowi 18,5% całkowitej mocy zainstalowanej w kraju.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułDuża rodzina na swoim
Następny artykułSoni Spatium – Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. „Mater omnium sapientia”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj