Dodatek grzewczy i CEEB – zmiany

0

Każdy, kto składa wniosek o dodatek węglowy lub świadczenie na inny rodzaj ogrzewania, musi wcześniej zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgłoszenia i korekty do CEEB trzeba dostarczyć do Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17). Z kolei wnioski o pieniądze na ogrzewanie przyjmuje i weryfikuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Warszawska 9a, wejście A – pokój 1 lub wejście D – pokój 50).

20 września br. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zgodnie z najnowszymi przepisami dodatek może dostać każdy, kto ogrzewa swój dom lub mieszkanie węglem lub paliwem węglopochodnym (3000 zł), peletem lub innym rodzajem biomasy (3000 zł), gazem LPG (500 zł), drewnem kawałkowym (1000 zł), olejem opałowym (2000 zł).

Wypłata jest jednorazowa i niezależna od dochodów. Pieniądze nie przysługują osobom korzystającym z ogrzewania sieciowego. Wnioski trzeba złożyć w MOPS-ie do 30.11.2022 r. (środa). Są do pobrania przez internet: tutaj dodatek na węgiel, a tutaj na inne źródła ciepła albo – w wersji papierowej – w siedzibie ośrodka.

Przede wszystkim jednak źródło ogrzewania naszej nieruchomości musi być zgłoszone do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Jak to zrobić, piszemy tutaj. W Urzędzie Miejskim przyjmowane są również korekty wcześniejszych deklaracji – trzeba jednak pamiętać, że nawet złożenie takiego dokumentu nie gwarantuje przyznania dodatku na ogrzewanie. Każdy wniosek o wypłatę pieniędzy jest sprawdzany przez MOPS. Częste pytania mieszkańców dotyczą np. ogrzewania gazowego. W tym przypadku pieniądze mogą dostać tylko osoby, które jako źródło ciepła wykorzystują w swoich domach gaz LPG (ze zbiornika, nie z butli).

Dodatek przysługuje na konkretne gospodarstwo domowe – jednoosobowe (osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca) lub wieloosobowe (osoba fizyczna wraz z osobami z nią spokrewnionymi lub niespokrewnionymi pozostającymi w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

WAŻNE! 1 adres zamieszkania = 1 dodatek, nawet jeśli obejmuje więcej gospodarstw domowych. Jeśli na ten sam adres złożono więcej wniosków, pieniądze otrzymuje pierwszy wnioskujący.

Dofinansowanie przysługuje tylko na jeden rodzaj ogrzewania. Przykład: osoba, która złożyła wniosek o dodatek węglowy, nie może wnioskować o pieniądze np. na drewno albo gaz.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułLista osób poszukiwanych przez stargardzką policję
Następny artykułHydroline Polska z nominacją do nagrody Przedsiębiorca Roku Pomorza Zachodniego 2022


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj