Skorzystaj z recomatu, wrzuć butelki i odbierz ekogadżet z okazji Szczytu Ekologicznego

0

Na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kilkanaście metrów od gabinetu marszałka województwa, stanął recomat, czyli automat zwrotny na puszki, plastikowe butelki i nakrętki. Za każde wrzucone opakowanie otrzymuje się 1 punkt, a za 10 punktów – można otrzymać ekologiczny gadżet.

Akcja promująca recykling i ochronę środowiska jest zapowiedzią Szczytu Ekologicznego, organizowanego 3 października w Szczecinie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Urządzenie, które waży ponad 470 kg, to Recomat Smart RVM na trzy frakcje: butelki PET, puszki ALU i plastikowe nakrętki. Jest bardzo proste w obsłudze i – oprócz przyjmowania opakowań – oferuje użytkownikom dużą porcję wiedzy na temat segregowania odpadów, recyklingu i innych działań na rzecz ochrony środowiska. Na ledowym ekranie mogą być wyświetlane filmy instruktażowe, ogłoszenia, materiały edukacyjne.

– Ekologia zaczyna od drobnych codziennych spraw, takich jak oszczędzanie wody, prądu i redukowanie ilości odpadów, segregowanie ich. Wiele korzyści przynosi zwrot opakowań – system kaucyjny, który wprowadziło już kilkanaście krajów w Europie. Recykling jest podstawą nowoczesnej gospodarki, przyjaznej środowisku – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – W sklepach w Polsce butelkomaty są jeszcze rzadkością, ale na Pomorzu Zachodnim chcemy kształtować dobre nawyki. Zachęcamy do korzystania z recomatu, który właśnie został ustawiony na Zamku. Za zwrócone opakowania można otrzymać ekologiczny gadżet.

Recomat udostępniony przez firmę r3Polska będzie na zamkowym dziedzińcu do 3 października. Za każde wrzucone opakowanie przyznawany będzie 1 punkt. Żeby zbierać punkty, najłatwiej zainstalować w smartfonie bezpłatną aplikację RecomApp. Możne też pobrać tradycyjny papierowy paragon, który automat wydrukuje po zeskanowaniu i przyjęciu butelek / puszek / nakrętek.

Każde zgromadzone 10 punktów będzie można właśnie 3 października (tylko w tym terminie) wymienić na ekologiczny upominek.

Ekogadżety będą rozdawane podczas Szczytu Ekologicznego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie odbędzie się w Posejdon Center (Brama Portowa). Start o godz. 12.

Wezmą w nim udział specjaliści zajmujący się ochroną środowiska i ekospołecznicy, propagatorzy idei zero waste, założyciele tzw. sadów społecznych, jadłodzielni itd.

Celem konferencji jest zaprezentowanie ciekawych inicjatyw w obszarze ekologii, propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego, budowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych – szczególnie w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów.

Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja WWF Polska.

Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Informacje i zapisy na www.szczytekologiczny.pl

Szczyt Ekologiczny transmitowany będzie również on-line na kanale @Pomorze Zachodnie.

Konferencja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułWystawa malarstwa Patrycji Mróz: pejzaże i światy z baśni
Następny artykułLista osób poszukiwanych przez stargardzką policję


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj