Od 70 lat dbają o historyczne dokumenty

0

W zabytkowym budynku Arsenału przy ul. Basztowej 2 znajduje się stargardzki oddział Archiwum Państwowego w Szczecinie. W tym roku placówka świętuje 70-lecie istnienia. Jubileuszowe spotkanie było okazją do lepszego poznania historii tego miejsca i bogatych zbiorów.

– Działalność Archiwum jest ważna dla całej społeczności lokalnej. Zgłębiając historię i przekazując tę wiedzę innym – zwłaszcza młodym ludziom, budujemy naszą tożsamość. Troska o przeszłość to również jeden z elementów wpływających na dynamiczny rozwój miasta i całego regionu. Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę kolejnych lat owocnej pracy – mówił prezydent Rafał Zając.

Powiatowe Archiwum Państwowe w Stargardzie powstało w 1952 r. Początkowo jego siedziba znajdowała się przy ul. W. Sikorskiego 2, a później – przy ul. S. Czarnieckiego 4. W 1977 r. placówka przeniosła się do zabytkowego budynku Arsenału.

Archiwum ma w swoich zbiorach dokumenty od 1945 r. Całość dzieli się na kilka głównych grup: akta administracji ogólnej – państwowej i samorządowej, akta administracji specjalnej, akta instytucji finansowych, akta jednostek gospodarczych (państwowych i spółdzielczych), akta jednostek wymiaru sprawiedliwości oraz akta pozostałych instytucji, komitetów i stowarzyszeń.

Przy ul. Basztowej 2 można znaleźć ciekawe informacje m.in. o firmach działających kiedyś w Stargardzie. Zbiory Archiwum są dostępne dla mieszkańców. Pracownicy placówki prowadzą też działania edukacyjne. Oddział w naszym mieście jest czynny od poniedziałku do piątku 8:30-14:30.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułTPS zaprasza na XII Spacer Historyczny „STARGARD tajemniczy i nieznany”
Następny artykułZadbaj o zdrowie, zrób mammografię


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj