Łatwiej nad morze przez obwodnicę Trzebiatowa

0

Kierowcy mogą już korzystać z całej obwodnicy Trzebiatowa. Ostatni jej odcinek został otwarty w wtorek (4 października) w południe.

– Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy został wyprowadzony poza miasto. To ułatwienie dla zmotoryzowanych, bezpieczeństwo i mniej uciążliwości dla mieszkańców – podkreśla marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

Drogowe obejście Trzebiatowa zrealizowane przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich kosztowało 57 mln zł. Dofinansowanie z funduszy UE wynosi ok. 45 mln złotych.

Nowy odcinek gotowej już drogi ma 1,7 km długości. Na południu włączono go do istniejącego ronda, natomiast na północy miasta powstało nowe rondo w ciągu DW102. Dzięki temu obwodnica łączy dziś wszystkie trzy drogi wojewódzkie przechodzące przez Trzebiatów – 102, 103 i 109.

Uroczyste otwarcie odbyło się właśnie przy tym nowym skrzyżowaniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, starosta gryficki Ryszard Chmielowicz, wiceburmistrz Trzebiatowa Grzegorz Olejniczak, dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Inwestycja z długą i burzliwą historią

Usunięcie barier drogowych i tymczasowego oznakowania odbyło się ekspresowo. Ale cała inwestycja ma długą i burzliwą historię.

Wykonawca projektu budowy tej drogi został wyłoniony wiosną 2015 roku, jednak niemal natychmiast prace zostały zawieszone z powodu oprotestowania planowanego od lat jej przebiegu. Trzecia część obwodnicy miała bowiem spinać dwa odcinki oddane do użytkowania już w 2012 r., ale odcinać od miasta dawne założenie parkowe zwane Królewskim Gajem.

O budowę drogi od lat zabiegały władze samorządowe Trzebiatowa. To one przygotowały koncepcję obwodnicy, którą później realizował ZZDW. Celem było ograniczenie ruchu w mieście, które jest węzłem komunikacyjnym aż trzech dróg wojewódzkich. Przez Trzebiatów przechodzi droga wojewódzka nr 102 Międzyzdroje-Kołobrzeg oraz droga wojewódzka nr 109  biegnąca z nadmorskiego Mrzeżyna do Płotów położonych przy trasie S6. Tu też kończy bieg droga wojewódzka nr 103 z Kamienia Pomorskiego. Ruch tranzytowy, zwłaszcza na trasie Międzyzdroje – Kołobrzeg, oraz dojazdowy do Mrzeżyna powodował, że latem to niewielkie miasto przeżywało komunikacyjny paraliż.

Osiągnęli kompromis, przesunęli niemal cały przebieg obwodnicy

– Trochę to trwało, negocjacje nie były proste, ale wreszcie możemy się pochwalić, że dotarliśmy do końca drogi. Dzięki temu działaniu udrożnimy ruch nadmorski – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz.

Ostatecznie w trakcie prac projektowych udało się osiągnąć kompromis, polegający na przesunięciu niemal całego przebiegu obwodnicy poza teren spornego parku. Niemal, ponieważ obwodnica musiała wejść na skraj tego terenu. Na głębsze przesunięcie drogi nie zgodziło się bowiem wojsko, do którego należała sąsiednia działka.

– Kończymy przedsięwzięcie, które wymagało bardzo dużo wysiłku i determinacji, zarówno ze strony Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy w Trzebiatowie i ZZDW. Lokalizacja tej drogi okazała się największym problemem, mimo że gmina z dużym wyprzedzeniem przygotowała swój projekt koncepcyjny. Ale jak widać wszystkie problemy możemy i potrafimy rozwiązywać.  Cieszę się, że możemy już korzystać z bezpiecznego obejścia Trzebiatowa – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Podmokły teren wymagał palowania podłoża

Teren, przez który przechodzi obwodnica, jest w dużej części podmokły, dlatego wymagał kosztownej stabilizacji gruntów i rozwiązań zabezpieczających korpus drogi przed rozmywaniem. Zastosowaną technologią było palowanie podłoża za pomocą tzw. pali przemieszczeniowych.

Wzdłuż drogi powstał ciąg pieszo-rowerowy, który dochodząc do parku, jest z obu stron przekierowany na jego teren. Ścieżkę w parku wraz z całą infrastrukturą dla rowerzystów zbuduje samodzielnie Gmina Trzebiatów.

W projekcie znalazły się elementy małej architektury, między innymi wiata dla rowerzystów przy stawie Łabędzim. Gmina kończy właśnie procedurę przetargową.

Zakończony właśnie ostatni odcinek obwodnicy kosztował blisko 26,2 mln zł, z czego roboty budowlane 23,3 mln zł. Dofinansowanie ze środków UE – w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – ma wynieść prawie 23,8 mln zł.

Wykonawcą prac była firma Strabag Sp. z o.o.

Dwa wybudowane wcześniej odcinki obwodnicy Trzebiatowa realizowano w  ramach RPO województwa zachodniopomorskiego na lata 2007-13. Kosztowały łącznie blisko 31 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 21 mln zł.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułMiłośnicy planszówek w SCN Filary i Piwnicy TPS
Następny artykułPrzyjemność czy problem?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj