CSKF. „Blisko” – film o dorastaniu i nauce przeżywania najtrudniejszych emocji

0

Po przerwie w Stargardzkim Centrum Kultury ruszyły Czwartkowe Spotkania Klubu Filmowego. Na inaugurację nowego sezonu w kinie SCK pokazany został film pt. „Blisko” w reżyserii Lukasa Dhonta. Za ten obraz reżyser otrzymał w Cannes 2022 Grand Prix Festiwalu.

Gośćmi pokazu w SCK byli dziennikarz filmowy Krzysztof Spór i psycholożka Anna Dębczak. I właśnie on wybrał film „Blisko” na to spotkanie. Warto podkreślić, że jego polska premiera kinowa planowana jest na 24 lutego 2023 roku, a my już mogliśmy go zobaczyć.

To piękny, poruszający film. Opowiada o przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców, z których jeden Leo wadzi się sam ze sobą, czując, że to – z jego strony – jest coś więcej niż przyjaźń. Bojąc się, że jego uczucia mogą być widoczne dla otoczenia, robi wiele, żeby je w sobie stłamsić, co owocuje zerwaniem przyjaźni z Rémim. Z tragicznym skutkiem.

O tym wszystkim film opowiada z wielką wrażliwością, delikatnie. To zasługa reżysera, który w „Blisko” dzieli się własnymi przeżyciami z lat wczesnej młodości.

Po projekcji odbyła się dyskusja w foyer SCK, którą prowadził dziennikarz. Psycholożka dziecięca Anna Dębczak i inni zebrani dzielili się swoimi wrażeniami. Nie brakowało polemiki. Zastanawiano się, czy zasadne byłoby pokazanie tego filmu młodzieży – po odpowiednim przygotowaniu takiego seansu, z udziałem kompetentnych pedagogów. Jedno jest pewne, to wspaniały film o dorastaniu, a zarazem uniwersalny film o nauce przeżywania najtrudniejszych emocji. Każdy rodzic (i nie tylko) powinien zobaczyć „Blisko”.

Dyskusja trwała prawie 2 godziny. To też świadczy o tym, jakim przeżyciem był ten film. Żal, że tak mało osób go obejrzało.

Pokaz zorganizowała Agata Frankowska z SCK. Wydarzenie wsparli: Mivino, Ristorante La Strada i Fundacja Serce dla Wszystkich.

Bożena Kuszela

fot.: Maciej Dura-Pomarański, Marek Strychalski

Poprzedni artykułMłodzi poprawią kondycję i ciekawie spędzą wolny czas
Następny artykułZatrzymali złodzieja w czasie wolnym od służby


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj