Postapokaliptyczne kostiumy, znane w Stargardzie, trafią na warsztat mentorki współpracującej m.in. z Lady Gagą

0

Firma Wasted Couture ze Szczecina, zajmująca się tworzeniem strojów i akcesoriów alternatywnych, głównie w estetyce postapokaliptycznej, wygrała pierwszą edycję konkursu „Program mentorski” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Projektantki tej firmy będą mogły skorzystać z inspiracji i wsparcia znanej kostiumografki Katarzyny Konieczki.

Program mentorski to oferta dla kreatywnych przedsiębiorców z regionu, którzy chcą rozwijać działalność gospodarczą na Pomorzu Zachodnim.

W Stargardzie nie raz mieliśmy okazję zobaczyć stroje i dodatki wykonane przez te panie. Przed laty na festiwalu OldTown, później na różnych miejskich wydarzeniach, m.in. na ArtFestiwalu, a w tym roku też na Pol’and’Rock. Ich kreatywność nie zna granic. Cieszy, że ich praca jest bardzo doceniana.

– Firma od początku działa w duchu zero waste. Tworzymy rzeczy z recyklingu – mówi dyrektorka Jagoda Warych.

Połączenie hardkoru z nutką kobiecości

Panie tworzą niezwykłe ubrania, które znajdują nabywców na całym świecie. Ubierają zespół Nocny Kochanek, tworzyły stroje do Walking Dead. Jak same mówią: ich projekty to połączenie hardkoru z nutką kobiecości, a pomysł, pasja i wyobraźnia to idealny pomysł na sukces.

Patrz też: https://www.facebook.com/PomZachodnie/videos/409833720644746

Wasted Couture realizuje projekty na indywidualne zamówienie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Współpracuje z muzykami, performerami i teatrami.

– Siłę gospodarczą regionu współtworzą setki, tysiące małych firm. Niektóre z nich działają w niszowych branżach, wąskich specjalizacjach. Ale świetnie wykorzystują możliwości rozwojowe. Dzięki wysokim kompetencjom, dzięki unikalnym umiejętnościom zdobywają nowych klientów, nowe rynki – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pierwsza odsłona „Programu mentorskiego” dotyczy szeroko rozumianego designu. Bardzo mnie cieszy duże zainteresowanie przedsiębiorców tym konkursem.

Zgłosiło się 17 firm, najwyżej oceniono Wasted Couture

Do udziału w pierwszym „Programie mentorskim” zgłosiło się 17 firm (trzy z nich nie spełniły wymogów formalnych). Zakwalifikowanych do konkursu 14 przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego oceniała kapituła, w której zasiedli m.in.: Dominika Rychlicka – dyrektorka Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie; Natalia Wegner – prezes Zarządu Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego; Joanna Jurga – specjalistka z zakresu designu spekulatywnego, projektantka produktu i przestrzeni; Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku w  Szczecinie.

Najwyżej oceniona została firma Wasted Couture i jako zwycięzca konkursu weźmie udział w programie mentorskim. Pierwsza sesja odbędzie się 24 października. Inspiracji, cennych porad i wskazówek udzieli Katarzyna Konieczka, twórczyni wyjątkowych kostiumów scenicznych i przewidzianych na sesje zdjęciowe w tak prestiżowych magazynach jak Vogue.

Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie współpracowała m.in. z Lady Gagą, Fergie czy Amber Rose i jako jedyna polska projektantka została okrzyknięta jedną z „10 projektantów mody przyszłości” przez amerykański serwis CNN.

Będą na konferencji poświęconej tematyce designu

Zadaniem mentorki będzie analiza funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wskazywanie potencjalnych rozwiązań pojawiających się problemów, wsparcie w nawiązaniu kontaktów biznesowych, a także wskazanie możliwych kierunków rozwoju w danej branży.

Efekty współpracy zostaną zaprezentowane na konferencji poświęconej tematyce designu, która odbędzie się 23 listopada 2022 r. w Operze na Zamku w Szczecinie. Eksperci z kraju i zagranicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno ze sceny, jak i podczas bezpośrednich spotkań z przedsiębiorcami.

Uczestnikami „Programu mentorskiego dla firm” mogą zostać mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa z Pomorza Zachodniego.

Trzy główne tematy działań zaplanowanych w tym projekcie to: design, nowoczesne technologie (w tym zielona energia) oraz zarządzanie i marketing. Celem jest rozwój innowacji, wymiana wiedzy, dzielenie się doświadczeniami, rozwijanie kontaktów gospodarczych.

Mentoring to jedno z działań realizowanych w ramach cyklu „Pomorze Zachodnie Innowacyjne/Kreatywne/Nowoczesne” (projekt Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020).

(r) – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułInterwencja z pałowaniem. Policja: Zaczepiał ludzi i wymachiwał w ich kierunku butelką z podejrzaną substancją i zapalniczką
Następny artykułPark&Ride za kilka tygodni


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj