Jesienno-zimowa pomoc ludziom, którzy przebywają w tzw. miejscach niemieszkalnych

0

W pełnej gotowości do działania są służby zajmujące się wspieraniem osób bezdomnych w Stargardzie. Ostatni kwartał roku i pierwszy kolejnego to zawsze szczególna koncentracja na ludziach, którzy przebywają w tzw. miejscach niemieszkalnych. Są nimi m.in. pustostany, altanki, wiaty śmietnikowe, kanały i piwnice.

Zastępca prezydenta Ewa Sowa spotkała się z zespołem interwencyjnym złożonym z pracowników Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawicieli służb mundurowych i organizacji pozarządowych. Wspólnie opracowali plan działań na najbliższe miesiące.

Wraz ze spadkiem temperatury zwiększa się częstotliwość monitorowania miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Od listopada do marca – lub dłużej, jeśli nadal jest zimno – służby docierają do nich przynajmniej raz w tygodniu.

W Stargardzie działają schroniska, noclegownia i ogrzewalnia. Inna opcja wsparcia to ciepłe posiłki wydawane w jadłodajni, a także dostarczane bezpośrednio do miejsc pobytu osób bezdomnych.

Stałym problemem, który ujawnia się podczas jesienno-zimowego monitorowania miejsc niemieszkalnych, jest to, że niewiele osób bezdomnych chce skorzystać ze wsparcia. Niezależnie od tego zawsze otrzymują niezbędne informacje, żeby w razie zmiany zdania od razu wiedzieć, dokąd się zgłosić. Pracownicy MOPS pomagają w zorganizowaniu odpowiedniej odzieży i zakupie niezbędnych leków. Podczas monitoringu sprawdzane są także zapasy opału i źródła ciepła.

Każdy z nas może w łatwy sposób przekazać informacje o osobach bezdomnych, których życie może być zagrożone z powodu niskich temperatur.

Warto zapisać te numery – 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. To bezpłatna infolinia, przez którą można wskazać osoby potrzebujące wsparcia w naszej okolicy. Działa także infolinia MOPS-u – tel. 91 578 45 83. Dzwoniąc tam, osoby bez dachu nad głową dostaną wszystkie niezbędne informacje o placówkach udzielających pomocy. Pod tym numerem pracownicy stargardzkiego MOPS-u także przyjmują zgłoszenia o nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. Inna opcja to telefon do Straży Miejskiej – 91 577 50 90, do Centrum Socjalnego Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19) – 91 577 65 96 lub do Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (ul. L. Okulickiego 3) – 91 576 29 96.

(r)

fot.: UM w Stargardzie/archiwum, Andrzej Ościak/MOPS w Stargardzie

Poprzedni artykułLikwidujemy kolejny azbest – zgłoś się
Następny artykułI Rotariański Oktoberfest – na cele charytatywne


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj