Mur odzyskał kształt i blask

0

Przed planowanym terminem zakończył się remont wraz z odbudową XIII-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej. Zostały one wzmocnione i zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Stargard mogą już podziwiać ten fragment odbudowanych obwarowań.

Prace za prawie 1 mln zł objęły zarówno zabezpieczenie istniejących murów, jak i ich częściową rekonstrukcję.

Obwarowania zostały zaizolowane również w części podziemnej. Stalowe pręty połączyły pęknięcia, a całą konstrukcję ustabilizowano. Dodatkowo wzmocniono również dwie czatownie. Odbudowano ponad 30 m muru z kamienia na przygotowanym fundamencie, po czym nastąpiła odbudowa muru z cegły.

Wykonawca wykorzystał do tego odzyskany i oczyszczony kamień oraz cegłę gotycką.

Na tę inwestycję miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków.

W Stargardzie dba się o cenne historycznie miejsca i obiekty, sukcesywnie je remontując i przywracając im blask. Jest ich w sumie aż 890.

Podczas październikowej sesji radni Rady Miejskiej w Stargardzie przyjęli Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Stargardu na lata 2022-2025. Więcej informacji o tym opracowaniu można znaleźć tutaj.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułSą szczepionki na HPV – skorzystaj z nich
Następny artykułPrzebudowa wiaduktów: 28 października – otwarcie na Konopnickiej, 3 listopada – zamknięcie na Bogusława IV


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj