Rehabilitacja lecznicza dla pacjentów onkologicznych. Aby wrócić na rynek pracy

0

225 osób zakwalifikowanych zostało do specjalnego programu rehabilitacji leczniczej realizowanego przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, w tym m.in. wziąć udział w 10-dniowym turnusie nad morzem. Wciąż są wolne miejsca w projekcie.

Unijny projekt, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest przez ZCO od ubiegłego roku. Pomaga pacjentom w trakcie lub po zakończonym radykalnym leczeniu onkologicznym w powrocie do aktywności zawodowej. Osoby zakwalifikowane do projektu objęte są rehabilitacją leczniczą dostosowaną indywidualnie do ich potrzeb.

– To kompleksowe działanie. Przewidziano konsultacje z onkologiem, wsparcie psychologa czy porady lekarza rehabilitacji – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Projekt potrwa do września 2023 r. i obejmie 500 osób

Ćwiczenia odbywają się w małych kameralnych grupach, na specjalnie przygotowanej sali rehabilitacyjnej. Pacjenci mają również możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznych oraz wzięcia udziału w spotkaniach z psychoonkologiem. Do tej pory z tej formy wsparcia – zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej – skorzystało 191 osób. Na uczestników rehabilitacji czekają też tzw. „wyprawki motywujące”, zawierające m.in. kijki do nordic walkingu. W październiku, w ramach projektu, odbyły się pierwsze bezpłatne 10-dniowe turnusy rehabilitacyjne nad morzem w Kołobrzegu.

– Projekt realizowany przez ZCO potrwa do września 2023 r. i docelowo obejmie 500 osób dotkniętych chorobą nowotworową. Udział w projekcie rehabilitacyjnym jest całkowicie bezpłatny. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów – mówi członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

ZCO dysponuje jeszcze wolnymi miejscami w programie. Zgłaszać się można za pośrednictwem strony internetowej: https://rehabilitacjaonkologiczna.szczecin.pl/ lub bezpośrednio do biura projektu: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii ul. Strzałowska 22 71-730 Szczecin, tel. 514-946-376.

Bezpłatne noclegi, wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu

–  Działania realizowane przez ZCO obejmują też szkolenia lub inne formy kształcenia dla pracowników medycznych z zakresu fizjoterapii pacjentów onkologicznych –  mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W ramach projektu pacjenci mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych noclegów, wyżywienia i zwrotu kosztów dojazdu do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – bezpłatne są także rehabilitacyjne turnusy wyjazdowe.

Podczas rehabilitacji wykorzystywany jest nowoczesny system RehaCom, służący do treningu funkcji poznawczych pacjenta. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to drugi ośrodek onkologiczny w Polsce, który posiada ten system. Dzięki niemu można m.in. ocenić funkcje poznawcze pacjenta przed przystąpieniem do treningu, opracować zalecenia treningowe z uwzględnieniem wyniku początkowego oraz postępów pacjenta.

Korzyści z udziału w projekcie dla pacjentów jest bardzo dużo. Należy do nich m.in:

– zmniejszenie częstotliwości występowania bólu,

– zmniejszenie wybranych zaburzeń czynności (np. ograniczonej ruchomości w stawach, obrzęku chłonnego).

Pokonać poczucie osamotnienia i strachu przed nawrotem choroby

Każdy pacjent dostaje także kompleksową wiedzę dotyczącą odżywiania się w trakcie i po chorobie onkologicznej.

Wiele osób biorących udział w projekcie wskazuje na pozytywne skutki psychoterapii, zwłaszcza spotkań grupowych. To pomaga pokonać towarzyszące chorobie poczucie osamotnienia, strachu przed nawrotem choroby, uczy bezpiecznych i skutecznych sposób reakcji na stres, autorelaksacji i wyciszenia.

Zgodnie z założeniem, w wyniku projektu co najmniej 60 proc. uczestniczących w nim pacjentów ma utrzymać swoje aktualne zatrudnienie bądź znaleźć nową pracę.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to blisko 6,4 mln zł, a wkład Europejskiego Funduszu Społecznego to prawie  5,5 mln zł. Całość realizowana jest zgodnie z Regionalnym Programem Zdrowotnym Województwa Zachodniopomorskiego.

(r)

Poprzedni artykułPowstaje nowy chodnik przy Szczecińskiej
Następny artykułRyszard Baloń z główną nagrodą w międzynarodowym konkursie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj