Ekomurale w Połczynie-Zdroju i Wałczu gotowe. Podobnie jak stargardzki – cieszą oko i oczyszczają powietrze

0

Kolejne dwa wielkoformatowe malowidła, które powstały w ramach projektu Pomorze Zachodnie Zielony Region, zostały oficjalnie zaprezentowane w miniony wtorek (8.11.), w dwóch miejscowościach – to Połczyn-Zdrój (fot. 1) i Wałcz (fot. 2 i 3).

Mapa Pomorza Zachodniego wypełnia się kolejnymi ekologicznymi muralami. To wyjątkowe prace, do których wykonania używane są specjalne farby fotokatalityczne, neutralizujące zanieczyszczenia.

Przypomnijmy: Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Farby pochłaniają też dwutlenek siarki i opary rozpuszczalników, niszczą drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby, i redukują nieprzyjemne zapachy. Ich wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

Ekomalowidła są efektywnym filtrem powietrza, a także wizytówką zielonego regionu i ozdobą miejskich przestrzeni.

Kolejne dwa efektowne murale – powstały w Połczynie-Zdroju (ul. Grunwaldzka 3) i Wałczu (ul. Tysiąclecia 2A).

W oficjalnych prezentacjach uczestniczyli Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek – członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów i mieszkańcy. Na uroczystość przyjechał również Dominik Dziedzina, przedstawiciel kolektywu artystów z MurallStudio, którzy wykonali ogromne malowidła na elewacjach budynków.

Ekologiczne murale współfinansowane są z funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Projekty zostały wybrane w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Siedem murali zaplanowano w sześciu miastach regionu – oprócz Połczyna-Zdroju i Wałcza także w Szczecinie (2), Stargardzie, Policach i Goleniowie.

Z innych środków powstały też – dodatkowo – dwa murale w Szczecinie.

(r)

Poprzedni artykułPokazali zielony Stargard
Następny artykułSCK. Tłumy na wystawie „Sekrety” – każdy chciał je poznać   


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj