CSKF. „Simona” – opowieść o fascynującej kobiecie z Puszczy Białowieskiej

0

Ukochała zwierzęta, chodziła z krukiem na ramieniu, mieszkańcy Białowieży mieli ją za wiedźmę – taka była Simona Kossak, bohaterka filmu Natalii Korynckiej-Gruz.

Jego projekcja odbędzie się w ramach Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego – 17 listopada br. o godz.18:30 w kinie SCK.

Po seansie filmu będzie okazja do spotkania z autorką scenariusza i reżyserką „Simony” oraz krytykiem filmowym Piotrem Czerkawskim.

„Kim naprawdę była Simona Kossak, legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki – aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Wspólnie poznamy tę barwną, bezkompromisową i wyprzedzającą swój czas wizjonerkę, która często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Natalia Koryncka-Gruz: Reżyserka, producentka, scenarzystka. Reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych. W latach 1986-87 związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, a w latach 1987-89 z Zespołem „Perspektywa”. Reżyseruje także reportaże, widowiska telewizyjne, spektakle Teatru TV oraz popularne seriale telewizyjne, takie jak „M jak miłość” czy „Barwy szczęścia”.

Członkini Polskiej Akademii Filmowej. Zdobywczyni nagród na międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych. Znane i nagradzane filmy to m.in.: „Amok”, „Piekło niebo”, „1-1”, „Mała zagłada”, „Zbig”, „Warsaw by night”.

Piotr Czerkawski: Krytyk filmowy i dziennikarz, jeden z kuratorów programowych Kina Nowe Horyzonty. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Zdobywca nagrody w Konkursie dla młodych krytyków filmowych imienia Krzysztofa Mętraka, laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”, a jego blog Cinema Enchanté był dwukrotnie nominowany do tej nagrody.

(r)

Poprzedni artykułKlon Empatia w prezencie od Towarzystwa Przyjaciół Stargardu
Następny artykułPark na Pyrzyckim. Najpierw studenckie warsztaty, później koncepcja


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj