Bieg z Wąsem. Mężczyźni dbajcie o zdrowie!

0

Zawody sportowe zaplanowane 20 listopada br. są częścią akcji Movember, która zachęca do badań profilaktycznych i umożliwia wczesne wykrywanie nowotworów jąder i prostaty. Podczas dwóch ostatnich edycji przebadanych zostało 1500 mężczyzn. Wykryto osiem przypadków raka. W Polsce jest najwyższa w Europie śmiertelność pacjentów z nowotworem jądra – aż 15 proc., przy średniej UE 5 proc.

Bieg z Wąsem po Parku Kasprowicza odbędzie już po raz piąty. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Międzynarodowa akcja Movember (zbitka dwóch angielskich słów: moustache – wąsy i november – listopad) ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach i zachęcić do badań profilaktycznych.

– Nie wszyscy w listopadzie zapuszczają wąsy, ale wszyscy powinniśmy się badać – apeluje marszałek Olgierd Geblewicz. – Warto w najbliższy weekend zarezerwować kilka godzin dla swojego zdrowia. W sobotę skorzystać z bezpłatnych badań USG i testów PSA. A niedzielę spędzić na świeżym powietrzu.

Przebrania, wspólne ognisko, stoisko barberskie

W niedzielę, 20 listopada w Parku Kasprowicza odbędzie się już 5. edycja szczecińskiego Biegu z Wąsem. Trasa – w formie jednej pętli – prowadzi po ścieżkach malowniczego parku Kasprowicza. Start i meta biegu zlokalizowane będą na terenie szczecińskiego amfiteatru.

Biuro zawodów (w Cafe&Bar Platan) otwarte zostanie o godz. 9.30, a pierwszy start – Nordic walking z Wąsem zaplanowany jest na godz. 10.30. Natomiast Bieg z Wąsem wystartuje o godz. 12.30. Atrakcją imprezy są nie tylko przebrania (za najlepsze stylizacje przewidziano nagrody) i wspólne ognisko. Będzie również stoisko barberskie, które – jak tłumaczą organizatorzy – „zadba o Waszego wąsa”.

Zapisy i szczegółowe informację o wydarzeniu dostępne są na stronie www.biegzwasem.pl

Pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Fizjosport, a współorganizatorami: Pomorze Zachodnie i Gmina Miasto Szczecin.

Będą badania profilaktyczne – bezpłatne

Dzień przed zawodami sportowymi, które mają zachęcić do zdrowego trybu życia, zorganizowane zostaną badania profilaktyczne, z których nieodpłatnie będzie mogło skorzystać co najmniej kilkuset mężczyzn. Mobilny gabinet lekarski zostanie przygotowany w CH Galaxy (al. Wyzwolenia 18, parter). W sobotę, 19 listopada godzinach 10-20 będzie można tam wykonać badania USG jąder oraz testy PSA. Badania ultrasonografem przeprowadzać będą lekarze specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK2 PUM w Szczecinie. Testy PSA – studenci medycyny.

Są to badania przesiewowe, których celem jest wczesne wykrywanie nowotworów jądra i nowotworów prostaty.

– Bardzo często słyszymy „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ale wielu z nas zapomina o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. O chorobach, niestety, dowiadujemy się zbyt późno! Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja – podkreśla Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia Fizjosport, które przy wsparciu marszałkowskiego Programu Społecznik organizuje profilaktykę nowotworową Męskie Zdrowie Szczecin 2022.

Rak prostaty – taką diagnozę słyszy co roku 15 tys. Polaków

Podczas dwóch ostatnich edycji przebadanych zostało 1500 mężczyzn. Wykryto osiem przypadków nowotworów.

Lekarze zachęcają do badań i przypominają, że w Polsce jest najwyższa w Europie śmiertelność pacjentów z nowotworem jądra. Aż 15 proc., przy średniej UE 5 proc. Wynika to z niewystarczającej edukacji, wstydliwości pacjentów, strachu przed badaniami. Na raka jądra zapada w Polsce 2000 mężczyzn rocznie. Statystycznie co 40 godzin jeden z nich umiera.

Rak prostaty – taką diagnozę słyszy co roku 15 tysięcy Polaków! Jest to obecnie najczęściej diagnozowany „męski” nowotwór. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Pomysłodawcą ogólnopolskich bezpłatnych badań przesiewowych mężczyzn jest Fundacja Kapitan Światełko – organizator akcji Mosznowładcy.

W Szczecinie w przeprowadzanie badań zaangażowani są lekarze SPSK2 PUM, SPSK1 PUM oraz studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Oddział Szczecin.

Oba wydarzenia – badania profilaktyczne i Bieg z Wąsem są współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

zdjęcia i grafika: materiały organizatorów biegu – Stowarzyszenia Fizjosport

Poprzedni artykułStargardzka Scena Młodych. Nowa Generacja Krzywej Sceny i Alicja Kieliszek
Następny artykułBłękitni Stargard. Rundę jesienną kończą porażką


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj