Park na Pyrzyckim. Wstępne projekty już po konsultacjach

0

Studenci Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego intensywnie pracują nad koncepcjami nowego parku na os. Pyrzyckim. Podczas pierwszych konsultacji z mieszkańcami w SP nr 6 przy ul. Armii Krajowej młodzi ludzie już zaprezentowali pierwsze pomysły.

Spotkanie otworzył wiceprezydent Piotr Mync.

– Prawie 30 lat czekamy na ten park – powiedziała jedna z mieszkanek.

Usłyszała, że teren przyszłego parku przez wiele lat był „blokowany”. W końcu został kupiony przez miasto od prywatnej osoby. Dzięki tej transakcji Stargard pozyskał ponad 2 hektary terenu na park.

Zanim mieszkańcy zapoznali się z pierwszymi propozycjami młodych projektantów, Arleta Majewska, dyrektorka Wydziału Planowania i Rozwoju UM, przedstawiła wyniki badań ankietowych, dotyczących parku na os. Pyrzyckim, które – jak mówiła – jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się osiedli w Stargardzie. Mieszka tam prawie 6400 osób.

Wypowiedziały się 852 osoby

– To osiedle ma już sporo zieleni, ale takiego wspólnego zielonego miejsca do rekreacji – to nie – mówiła dyrektorka.

Ankietę wypełniły 852 osoby – najliczniej (48 proc.) osoby w wieku 31 – 50 lat, z czego 59 proc. to kobiety, a 41 proc. – mężczyźni. Wśród nich 70 proc. stanowiły osoby wykonujące pracę umysłową, a 30 proc. – pracę fizyczną.

Przytaczamy kilka pytań i odpowiedzi na nie.

Jak często odwiedza Pan/Pani parki w Stargardzie? – najwięcej – 42 proc. odwiedza je kilka razy w miesiącu, w ogóle nie odwiedza ich 3 proc.

Co sprawia, że Pan/Pani wypoczywa? – spacer (28 proc.) oraz cisza i spokój (26 proc.).

Z jakich form rekreacyjnych dostępnych/możliwych do realizacji na os. Pyrzyckim i w jego okolicach dotychczas Pan/Pani korzystał/-a? – spacery wśród pól i zadrzewień (29 proc.) oraz spacery po osiedlu / ścieżkami pieszo-rowerowymi (28 proc.).

Jakiego rodzaju funkcji komercyjnych oczekują Państwo w nowym parku? – kameralny, całoroczny lokal gastronomiczny (54 proc.), tymczasowe stoisko, np. z kawą (29 proc.).

Najważniejsza bioróżnorodność

Które z kwestii ekologicznych są dla Państwa szczególnie ważne w przypadku parku na os. Pyrzyckim? – bioróżnorodność (34 proc.), retencjowanie wody deszczowej (25 proc.) i preferencje dla gatunków rodzimych w doborze roślinności (22 proc.).

Jakie elementy powinien zawierać idealny park na osiedlu Pyrzyckim? – dużo drzew i krzewów (40 proc.); ogród sensoryczny: pobudzający zmysły, pozwalający odkrywać rodzaj materiałów za pośrednictwem m.in. dotyku, wzroku, węchu, słuchu, np. poprzez odpowiedni dobór roślin, struktur i faktur (26 poc.); polany (9 proc.); naturalne łąki kwietne (7 proc.); domki dla owadów (6 proc.); kącik wypoczynku dla osób starszych (5 proc.) oraz inne (7 proc.).

Te i inne informacje z ankiet będą brane pod uwagę przy projektowaniu nowego parku.

Wiadomo też, jakie będą zasady zabudowy i zagospodarowania terenu parku: dopuszcza się obiekty małej architektury, nasadzenia krzewów i drzew w formie szpalerów i grup zieleni o kompozycji krajobrazowej, będzie to teren ogólnodostępny – z zakazem grodzenia, będzie parkowe oświetlenie o wysokości do 4m, będą nawierzchnie piesze i utwardzone dla rowerów, będzie też zakaz umieszczania tam wszelkich szyldów i reklam. Ponadto dopuszcza się tam lokalizację obiektów usługowych, obsługujących teren parku (chodzi o WC i osobno lokal gastronomiczny).

Łąki kwietne, ogród wodny, górka piknikowa, ogród sensoryczny

Gdy już przyszedł czas na pierwsze konsultacje z mieszkańcami os. Pyrzyckiego, czekały na nich przy stolikach 4 odrębne zespoły studentów. Każdy zespół przygotował swój wstępny projekt. Mieszkańcy, radni, pracownicy magistratu i ZUK-u oraz media przemieszczali się od stolika do stolika, słuchając, co o swoich propozycjach mają do powiedzenia młodzi projektanci. Ze strony mieszkańców padło wiele sugestii i uwag.

Jedna z propozycji zakładała, że park, wykorzystując ukształtowanie terenu i ścieżki wydeptane przez mieszkańców, miałby kilka stref: plac wejściowy, łąki kwietne, plac centralny, ogród wodny, górka piknikowa, ogród sensoryczny.

Kolejne spotkanie z mieszkańcami os. Pyrzyckiego zaplanowano na środę (23.11.) o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Armii Krajowej 1).

Wówczas przedstawione zostaną 4 koncepcje urbanistyczne. Przed przyjęciem ostatecznego projektu będzie można jeszcze zgłaszać swoje uwagi. Wszystko po to, aby zrealizowana inwestycja jak najlepiej zaspokajała potrzeby mieszkańców.

Bożena Kuszela

fot.: Julita Siek/ZUK, Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Wszystkie kwarty wygrane
Następny artykułBrama Wałowa. Wernisaż „Hollywood w Stargardzie”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj