Turecka Ege Kimya zainwestuje w Stargardzie 140 mln zł

0

Mamy nowego inwestora w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Firma Ege Kimya z Turcji wybuduje u nas fabrykę. W Stargardzie będą wytwarzane materiały do produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

– Kolejny raz oferta, którą stworzyliśmy, spotkała się z uznaniem międzynarodowego koncernu. To dobra wiadomość, zwłaszcza że Ege Kimya po raz pierwszy inwestuje poza Turcją. Ze Stargardu na rynek europejski powędrują składniki przyczyniające się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Poza tym zyskamy kolejne miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta z podatków – mówi prezydent Rafał Zając.

Ege Kimya kupiła 11 hektarów ziemi w PPNT. W zakładzie w Stargardzie będzie wytwarzać sole niklu i kobaltu potrzebne przy produkcji baterii do samochodów osobowych. Ich odbiorcami będą firmy w wielu krajach Unii Europejskiej.

– Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami, przemawiającymi na korzyść Stargardu, była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce dzięki lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie – mówi Erez Navaro, członek Zarządu Ege Kimya.

Co ważne, w nowej firmie w Stargardzie prowadzone będą też prace badawczo-rozwojowe. Z powstających w PPNT rozwiązań mają korzystać europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii, dążąc do istotnego obniżania emisji gazów cieplarnianych. Sama fabryka planuje wykorzystywać bezemisyjne technologie i odnawialne źródła energii.

Ege Kimya ma zainwestować w Stargardzie blisko 140 mln zł. W pierwszej fazie zajmie 1/3 zakupionego terenu. W kolejnych latach zamierza się rozbudowywać.

Produkcja w naszym mieście ma ruszyć już w połowie 2024 r. Firma z 65-letnim doświadczeniem to dostawca składników do ponad 10 sektorów przemysłu. Dostarczane materiały są wykorzystywane m.in. przy produkcji ceramiki, farb, detergentów, opon i katalizatorów. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów: Evonik, Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.

(r)

fot. egekimyatr/Instagram

Poprzedni artykułCoraz bliżej do Ekopracowni
Następny artykułSeFF on the Road – Stargard. Pokaz filmów w Piwnicy TPS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj