Zwierzęta bezpiecznie przechodzą przez linię Poznań – Szczecin

0

Zwierzęta Puszczy Noteckiej, Puszczy Drawskiej, m.in. wilki, wydry, żmije, sarny i traszki mogą bezpiecznie żyć obok linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie. PKP Polskie Linie Kolejowe SA pamiętały – przy modernizacji trasy oraz budowie dostępnych stacji i przystanków – także o 90 bezpiecznych przejściach dla ssaków, gadów i płazów.

Do lepszych warunków podróży przygotowywana jest linia z Poznania do Szczecina. W zakresie inwestycji istotne miejsce zajmuje ochrona środowiska, m.in. dbałość o zwierzęta żyjące w pobliżu torów.

Już ponad 30 przebudowanych mostów, wiaduktów, przepustów jest przegotowanych do przejść i wędrówek zwierząt mieszkających obok torów. Przybędzie jeszcze około 60 obiektów.

Wśród dostosowanych obiektów są m.in. mosty na Warcie, Noteci, Drawie, Bukówce i Mierzęckiej Strudze. Wilki, wydry, żółwie błotne, żmije zygzakowate, traszki grzebieniaste mogą skakać, przebiegać i pełzać bezpiecznie, szczególnie na obszarach Natura 2000, przez które prowadzi kolejowa trasa. To Puszcza Notecka, Uroczyska Puszczy Drawskiej, Lasy Bierzwnickie, Lasy Puszczy nad Drawą, Puszcza Drawska.

Nowe tory pod nadzorem przyrodniczym

Aby dzikie zwierzęta mogły bezpiecznie przekraczać tory kolejowe, PKP PLK sprawdzają ścieżki wędrówek zwierząt i zlecają odpowiednie realizacje przejść nad lub pod torami. Kolejowe mosty i przepusty także na trasie Poznań – Szczecin są wyposażane w specjalne półki. Przy niektórych mostach są pozostawione pasy terenu, które pozwolą bezpiecznie przejść pod torami obok rzek dużym ssakom: sarnom, wilkom, dzikom, lisom – jak np. na moście na Warcie.

Prace na torach między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym, który polega m.in. na kontroli terenu pod kątem występowania gatunków chronionych oraz określeniu i zapobieganiu zagrożeniom. Budowy są monitorowane pod względem bezpieczeństwa zwierząt.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”. Projekt ma decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która określa w jaki sposób powinny być prowadzone roboty, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Zwierzęta przy liniach kolejowych

– PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach monitorowania oddziaływania linii kolejowych na środowisko montują w pobliżu linii kolejowych specjalne fotopułapki. Obserwacje z kamer i analizy nagrań wskazują, że tory nie stanowią problemu dla większości zwierząt. Zwierzęta korzystają z przygotowanych udogodnień. Takie zachowania można zaobserwować na filmie. Jelenie, sarny, lisy czy zające wykorzystują przygotowane specjalnie przejścia pod torami, a płazy specjalne półki na mostach i przepustach – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Rocznie w obrębie linii kolejowych można zaobserwować około 16 tysięcy śladów obecności dzikich zwierząt. Badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapek pozwalają poznać otoczenie linii kolejowych i zwyczaje zwierząt. Cześć zwierząt migruje z młodymi, które w przyszłości mogą korzystać z tych samych ścieżek i szlaków.

(r)

fot. Iwona Kriger

Poprzedni artykuł#AkcjaŻonkile. Łączy nas pamięć
Następny artykułCztery koncepcje parku na Pyrzyckim skonsultowane przez stargardzian. Wiosną ostateczny projekt


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj