Męskie Zdrowie Stargard 2022. Badania przesiewowe w kierunku raka jądra i raka prostaty

0

Już 3 grudnia br. (sobota) w godz. 12:00 – 18:00 w AquaStar – stargardzkim centrum sportu i rekreacji przy ul. Szczecińskiej 35 – Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania USG jąder i testy PSA mężczyzn. Badania będą odbywać się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionym w holu AquaStar.

O podobnej akcji w Szczecinie pisaliśmy tu: https://stargardzka.pl/2022/11/19/bieg-z-wasem-mezczyzni-dbajcie-o-zdrowie/

Często słyszymy „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, a jednak wciąż wielu z nas zapomina o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. Niestety zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważne są profilaktyka, edukacja i dobry przykład. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.

Stowarzyszenie Fizjosport od 5 lat realizuje cel, jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Trzeba o tym rozmawiać i badać się

Badania w AquaStar wpisują się w międzynarodową akcję Movember (nazwa jest zbitką dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy i november – listopad), która polega na tym, że przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Celem akcji jest:

– promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty,

– realizacja badań przesiewowych z użyciem ultrasonografów pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów jądra,

– realizacja badań przesiewowych z użyciem testów jakościowych poziomu PSA we krwi pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

W Polsce na raka jądra zapada 2 tys. mężczyzn rocznie, na raka prostaty ponad 15 tys. mężczyzn rocznie

Na raka jądra zapada w Polsce 2 tys. mężczyzn rocznie. Co 40 godzin jeden z nich umiera. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność na nowotwór jądra (15 proc. przy średniej w UE 5 proc.) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów.

Na raka prostaty zapada w Polsce ponad 15 tys. mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Już 3 grudnia br. (sobota) w godz. 12:00 – 18:00 w AquaStar – stargardzkim centrum sportu i rekreacji przy ul. Szczecińskiej 35 – Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania USG jąder i testy PSA mężczyzn. Badania będą odbywać się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionym w holu AquaStar.

Badania USG jąder przeprowadzi lekarz specjalista urolog Remigiusz Stamirowski. Testy PSA przeprowadzą członkowie Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu.

Jak przebiega badanie USG jąder i badanie PSA?

Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter tych badań.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, badany otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder wykonywane będą u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.

Badanie PSA polega na pobraniu kropli krwi z palca, co pozwala określić, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu.

Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Badania PSA wykonywane będą u panów powyżej 45 roku życia. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter tych badań.

Organizatorzy i partnerzy

Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko, organizator akcji Mosznowładcy. Organizatorem w Stargardzie jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji Męskie Zdrowie.

Partnerami udzielającymi wsparcia z zakresu przeprowadzenia badań są: specjalista urolog lek. Remigiusz Stamirowski, członkowie Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu, firma Spod Med.

Współorganizatorami wydarzenia są: Gmina Miasto Stargard, AquaStar – stargardzkie centrum sportu i rekreacji OSiR Stargard sp. z o.o., Stowarzyszenie Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu.

(r)

Poprzedni artykułChoć mają wyroki, potrafią być społecznie użyteczni
Następny artykułDekarz Szczecin: dach z blachodachówki czy dachówki ceramicznej? Sprawdzamy, co lepiej wybrać!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj