Zadbać o potrzebujących i uszanować ich godność – społecznicy i pracownicy socjalni docenieni

0

Przemysław Antczak, Kornelia Śledziona i stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce – to tegoroczni laureaci nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników. Każdego dnia udowadniają, że pomaganie potrzebującym to wielka wartość. Uroczystość w SCK, w czasie której ich uhonorowano, połączona była z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego.

– Cieszę się, że możemy docenić Państwa pracę i spędzić z Państwem trochę czasu. Zajmujecie się najtrudniejszym obszarem, jeśli chodzi o działalność publiczną – mówił prezydent Rafał Zając. – Pomoc człowiekowi to źródło nieustającej satysfakcji. Społecznicy w Stargardzie robią bardzo dużo, by zadbać o potrzebujących i uszanować ich godność. Dziękuję za bezinteresowną pomoc i okazywane im zainteresowanie. Swoją postawą dajecie świetny przykład wszystkim stargardzianom.

Społecznicy z nagrodami

Tytuł społecznika roku 2022 w kategorii indywidualnej powyżej 18 lat otrzymał Przemysław Antczak – od lat związany z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć dla mieszkańców, m.in.: „Tajemnice kamienicy”, „Koncerty na kamienicznych podwórkach”, gry miejskiej „W kamienicy dziurka – spójrz, widać podwórka”, spektaklu „Szepty starej kamienicy” oraz koncertu „Dźwięki kamienicy”. Aktywizuje stargardzian z różnych grup społecznych, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Wspiera seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, których angażuje w kulturalne projekty. Przyznana mu nagroda wyniosła 5 tys. zł.

Młodym społecznikiem została Kornelia Śledziona – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 3, wolontariuszka wspierająca m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Uczestniczka ogólnopolskich akcji: „BohaterOn”, „Narodowe Czytanie”, „Dzieci rysują dla obrońców granic”, „Warte zapętania” i „Droga do Morza”. W swojej szkole zainicjowała projekt „1 000 powodów by czytać – 10 000 książek dla bibliotek szkolnych od Empiku”. Otrzymała nagrodę w wysokości 1000 zł.

W kategorii instytucja lub organizacja, która aktywnie działa w dziedzinie polityki społecznej, nagroda trafiła do stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Jego członkowie od pierwszego dnia wojny w Ukrainie niosą szeroką pomoc – zarówno uchodźcom, którzy przyjechali do Stargardu, jak i ich rodakom pozostającym w swoim kraju. Działania koła są zróżnicowane. Społecznicy ze związku zapewniają wsparcie materialne, pomagają w znalezieniu pracy, mieszkania i załatwieniu spraw urzędowych. Prowadzą magazyn z najpotrzebniejszymi artykułami dla uchodźców. Organizują również zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Nagrodą dla ZUwP było 5 tys. zł.

Podziękowania za trudną pracę

Wręczenie nagród dla społeczników – jak co roku – zostało połączone z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. To odpowiedni moment na docenienie tych, którzy łączą swoją wymagającą pracę z misją pomagania innym.

Za pracę w bardzo trudnym okresie coraz to nowych regulacji prawnych i ponadstandardowych działań (z powodu wojny w Ukrainie) podziękowano następującym pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: Joannie Machockiej-Gawryś, Danucie Szarlej, Renacie Bujacz i Annie Solskiej.

Podziękowano też jednostkom pomocy społecznej: MOPS-owi – dyrektor Małgorzata Olejnik; Zachodniopomorskiemu Oddziałowi Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, który prowadzi u nas Dzienny Dom Senior+ i Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi – dyrektor Joanna Łaskarzewska; Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – przewodniczący Andrzej Sołtykiewicz, któremu towarzyszył b. przewodniczący Kazimierz Nowicki; Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, któremu miasto zleca prowadzenie Gminnego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Kobiet z Dziećmi pozbawionych schronienia, schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych – dyrektor Centrum Socjalnego Caritas Agnieszka Hołubowska.

– Kiedy udaje się pomóc drugiemu człowiekowi, poziom wdzięczności jest niesamowicie budujący i daje siłę do dalszego działania. Dziękuję za wasze codzienne zaangażowanie. Życzę wam, żebyście na co dzień doświadczali jak najwięcej satysfakcji z tej wymagającej pracy. Wszystkiego dobrego – z całego serca – mówił prezydent.

Na koniec prowadzący uroczystość – ze swadą i poczuciem humoru – Wojtek Makowski powiedział: – Drodzy nominowani, wyróżnieni i nagrodzeni – życzę, żeby wam się nie przestało chcieć, bo bez tego co robicie, to w ogóle mogłoby się wszystkiego odechcieć. Powodzenia!

Spotkanie uświetniły występy młodych, zdolnych stargardzian: Patrycji Kucharzyk, Piotra Korzeniowskiego, Przemka Wieleby, Nikoli Szkodlarskiej i Radosława Dziakowicza.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułBędą derby w Pucharze Polski
Następny artykułTańszy węgiel – zmiany


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj