Przyjść, sięgnąć, skorzystać, odpocząć, wykreować. Książnica Stargardzka z nowym otwarciem

0

Nowe logo i nowa identyfikacja wizualna KS, rekordowy wzrost zbiorów w 2022 r., kampania czytelnicza zachęcająca do wspólnego tworzenia księgozbioru, nowe urządzenia dla osób z dysfunkcją wzroku, abolicja dla przetrzymujących książki, możliwość płatności za pośrednictwem PayU, aplikacja na telefon – o tym wszystkim była mowa na spotkaniu z mediami, zorganizowanym przez Książnicę w urzędzie miejskim.

– Trwa remont Książnicy Stargardzkiej. I trwają prace nad jej nowym obliczem – takim, aby mogło spełnić oczekiwania mieszkańców – mówiła wczoraj Jolanta Aniszewska, dyrektorka Książnicy, po czym zaprezentowała autora nowej identyfikacji wizualnej biblioteki.

To Dawid Czajkowski ze Szczecina, grafik i plakacista. Absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor identyfikacji wizualnych wielu firm, osób, wydarzeń oraz projektów edukacyjnych i artystycznych. Od kilku lat kieruje działalnością Galerii Gilotyna w Piwnicy Teatru Kany w Szczecinie. Uczestnik wielu wystaw. W dorobku autora znajduje się m.in. logotyp Kontrapunktu, prestiżowego Przeglądu Teatrów Małych Form (od 2019 r.).

Budynek i zakładka w jednym

– Znak Książnicy Stargardzkiej łączy w sobie dwa znaczenia: miejsca jako budynku i zakładki książki, która jest po to, by zrobić sobie przerwę w czytaniu, odpocząć, porozmawiać. Książnica będzie takim miejscem: pełnym otwartości, gdzie będzie można wejść do budynku otwartego na książki, sztukę, różne twórcze działania i inne aktywności w jej przestrzeni – mówił Dawid Czajkowski.

Jolanta Aniszewska pochwaliła się, że w 2022 r. zbiory biblioteczne Książnicy powiększyły się o ponad 3700 jednostek. Zakup części z nich był możliwy dzięki otrzymanej dotacji w wysokości prawie 40 tys. zł na kupno nowości wydawniczych – książek, audiobooków i e-booków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A także dzięki wkładowi własnemu w wysokości niemal 73,9 tys. zł.

Wspomniała też o kampanii czytelniczej, ogłoszonej 31 maja br., która zachęcała użytkowników biblioteki do wspólnego tworzenia księgozbioru.

– Dzisiaj chcemy za to serdecznie podziękować. Dzięki Waszemu zaangażowaniu – w mediach społecznościowych i osobistym sugestiom, a były to prośby o zakup 292 tytułów, udało się nam zakupić 174 tytuły. Nie udało się zrealizować zakupu 118 propozycji, gdyż w 90 proc. ich nakład jest już wyczerpany. Pośród 292 propozycji były to głównie prośby o zakup literatury pięknej dla dorosłych – 130 propozycji, o książki dla dzieci – 53, dla młodzieży – 35 oraz o 74 pozycje z literatury popularnonaukowej – mówiła dyrektorka KS.

230 książek wyjątkowych, niskonakładowych, trudnych do pozyskania

W tym roku Książnica pracowała też nad uzupełnieniem oferty Czytelni Głównej. Chodziło o pozyskanie publikacji dotyczących regionu (i / lub emitowanych przez wydawców regionalnych). Dlatego nawiązała współpracę z kilkunastoma instytucjami ze świata nauki i kultury. Na jej apel odpowiedziało 15 instytucji, m.in. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Techniki w Szczecinie, Książnica Pomorska, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Instytut Pamięci Narodowej.

Zasób został powiększony o 230 tytułów. Są to książki wyjątkowe, najczęściej niskonakładowe, stąd trudne do pozyskania przez czytelnika. Dominuje w nich tematyka: historia, historia sztuki, archeologia, społeczeństwo, edukacja, nauki przyrodnicze i turystyka, wydawnictwa o charakterze interdyscyplinarnym.

Książnica Stargardzka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – Edycja 2022” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez MKiDN.

W ramach projektu Książnica otrzymała nieodpłatnie dwa egzemplarze takich odtwarzaczy – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku.

Oferta będzie dostępna od przyszłego tygodnia.

Abolicja

Książnica 6 grudnia ogłosiła abolicję, która potrwa do 27 grudnia 2022 r.  Mogą z niej skorzystać wszyscy czytelnicy, na koncie których widnieje opłata za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych. Warunkiem jej anulowania jest zwrot książek. KS przypomina, że każdy czytelnik może sprawdzić stan swojego konta: elektronicznie lub pytając bibliotekarzy.

Dyrektorka poinformowała, że dotąd kilkaset osób nie oddało książek przez długi czas. Są tacy, którzy przetrzymują je od ponad 6 lat.

Książnica Stargardzka już dziś zapowiada planowane na początek 2023 r. kolejne udogodnienie dla jej użytkowników. Czytelnicy, którym naliczy się opłata za przetrzymanie, będą mogli – oprócz zwyczajowego płacenia gotówką – uregulować należność za pomocą elektronicznego systemu płatniczego realizowanego przez firmę PayU SA.

Aplikacja na telefon

W październiku br. Książnica Stargardzka przeprowadziła badania ankietowe na próbie 570 osób (uczniów stargardzkich szkół ponadpodstawowych oraz uczniów jednej ze szkół podstawowych).

– Pytaliśmy m.in. o wizerunek współczesnej biblioteki oraz o narzędzia adresowane do czytelników, które biblioteka powinna posiadać. Blisko ¼ badanych odpowiedziała, że takim narzędziem jest aplikacja na telefon – mówiła Jolanta Aniszewska. – W końcu październiku br. wprowadziliśmy nową wersję programu bibliotecznego Sowa Premium, która zawiera szereg udogodnień dla czytelników, a dzisiaj chcemy poinformować o mikołajkowym prezencie tj. o aplikacji na telefon.

I tak, 6 grudnia Książnica Stargardzka wprowadziła możliwość bezpłatnego włączenia aplikacji Sowa MOBI. Aplikacja umożliwia czytelnikom biblioteki korzystanie z katalogu oraz ze swojego konta czytelnika za pomocą mobilnego urządzenia (smartfon, tablet). Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu internetowego Google Play (dla systemu Android) oraz z App Store (dla systemu iOS).

Latem będziemy mogli wypożyczać książki przy Mieszka I

– Już widać niesamowitą aktywność pracowników Książnicy. Cieszę się z niej. To dobry prognostyk dla tej placówki. Niedługo będzie można spotkać się tam z książką, z drugim człowiekiem. Liczę na to, że przestrzeń biblioteki będzie bardzo dobrze wykorzystana, a sam obiekt będzie atrakcyjny dla młodzieży – mówił prezydent Rafał Zając.

A jego zastępczyni Ewa Sowa dodała: – To będzie wspaniała biblioteka. Jeśli się tam coś zalęgnie, to najwyżej mól książkowy. Książnica jest ciągle w dialogu z czytelnikami. To będzie miejsce bardzo przyjazne dla użytkowników i dla książek.

Na koniec padło pytanie, kiedy Książnica po remoncie zostanie otwarta.

– Do końca stycznia 2023 r. mają być zakończone roboty budowlane. W maju trafić ma tam ostatni mebel – mówiła inżynier miasta Sylwia Przybylska. A prezydent uzupełnił: – Latem będziemy już mogli wypożyczać książki.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułMiasto szykuje się do świąt
Następny artykułCSKF – „Matecznik”. Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Mołdą


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj