Przybliżyć postać księcia Barnima I

0

W stargardzkim Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyło się spotkanie autorskie poświęcone pierwszej na polskim rynku wydawniczym biografii księcia Barnima I, wybitnego władcy z rodu Gryfitów.

Jej autorem jest prof. Edward Rymar, który przybliżył słuchaczom postać władcy i samą publikację. Jej pełny tytuł: „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21 – 1278)”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Avalon.

Fragment noty o tym dziele: „Rządząc w niespokojnej epoce, wymagającej od władcy kunsztu politycznego i umiejętności rządzenia wobec poczynań m.in. Danii, Brandenburgii, Meklemburgii, Pomorza Wschodniego i księstw piastowskich, traktujących ziemię zachodniopomorską w kategoriach obszaru swojej rywalizacji, Barnim potrafił utrzymać pozycję niezależną. Pozwoliło to władcy nadać swojemu – zjednoczonemu u schyłku panowania – księstwu rozmach i status, umożliwiający przetrwanie mu przez kolejne stulecia jako osobnemu bytowi politycznemu, współdecydującemu o sprawach regionu Morza Bałtyckiego.
Autor książki omawia ze znawstwem działalność księcia Barnima w sprawach polityki wewnętrznej, kwestie związane z lokowaniem miast, osadnictwem rycerskim oraz stosunkami z potężniejącym Kościołem i zakonami. Koryguje też wiele utartych w historiografii błędów i nieścisłości związanych z pochodzeniem i sprawami rodzinnymi tak samego księcia, jak i szeroko rozumianego otoczenia dynastii Gryfitów”.

(r)

fot. FB MAH

Poprzedni artykułNowy portal mos.cudzoziemcy.gov.pl – w siedmiu językach
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Pierniki za twarde


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj