Zachodniopomorscy terytorialsi mistrzami WOT 2022

0

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej drużyn Wojsk Obrony Terytorialnej i dwoje sportowców na drugim i trzecim miejscu w najlepszej dziesiątce zawodników WOT – to tegoroczny, sportowy bilans zachodniopomorskich terytorialsów.

W miniony czwartek, w dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, ogłoszono wyniki sportowej klasyfikacji generalnej Brygad WOT. I po raz drugi z rzędu okazało się, że jedna z młodszych i jedna z najmniej licznych – 14. Zachodniopomorska Brygada OT zdobyła mistrzostwo WOT.

Klasyfikacja generalna powstała na podstawie wyników drużyn z poszczególnych 16 brygad w tegorocznych mistrzowskich turniejach sportowych WOT. Wyniki jednoznacznie wskazały na 14. ZBOT, bo niemal we wszystkich mistrzostwach zachodniopomorscy terytorialsi stawali na pudle.

I tak: Zawodnicy 14. ZBOT byli tegorocznymi drużynowymi mistrzami WOT w biegach przełajowych, pięcioboju wojskowym, Biegu Terytorialsa i futsalu. Zdobyli drużynowo srebrne medale w biegu na orientację, pływaniu i piłce siatkowej. Zajęli czwarte miejsce w koszykówce.

Pokonali w cuglach starsze, liczniejsze i utytułowane brygady

Po przeliczeniu tych wyników na punkty, 14. ZBOT pokonała w cuglach starsze, liczniejsze i utytułowane brygady. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli w tym roku żołnierze – sportowcy z 3. Podkarpackiej Brygady OT, a trzecie miejsce –  4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT.

– Na uwagę zasługują wyniki w sportach drużynowych, takich jak futsal czy piłka siatkowa, które jeszcze w ubiegłym roku były naszą piętą achillesową. W przygotowaniu do tegorocznych mistrzostw to na te dyscypliny sportu szczególną uwagę zwrócili nasi instruktorzy i efektem jest pewne zwycięstwo w tegorocznym rankingu – podkreśla szef sportu w 14. Brygadzie OT ppłk rez. Mirosław Langner, który wraz instruktorem ppor. Grzegorzem Waszczukiem i innymi doświadczonymi instruktorami 14. ZBOT jest ojcem sukcesu zachodniopomorskich żołnierzy – sportowców.

Podczas ogłoszenia tegorocznych wyników ppłk Mirosław Langner wyróżniony został tytułem „najlepszego trenera i wychowawcy WOT”.

Sukces drużyny to jednak nie jedyny tryumf sportowy zachodniopomorskich terytorialsów. Podczas gali sportu ogłoszono nazwiska dziesięciu najlepszych sportowców w Wojskach Obrony Terytorialnej. Aż dwoje z nich to żołnierze 14. ZBOT.

St. szer. Paweł Gadomski i kpr. Maja Ryczak w pierwszej dziesiątce

Pierwszy z nich to st. szer. Paweł Gadomski. W najlepszej dziesiątce znalazł się już drugi raz z rzędu. Tym razem na rewelacyjnym, drugim miejscu. W mijającym roku zdobył złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w biathlonie letnim, biegu pościgowym i aż siedem złotych krążków w zawodach rangi mistrzostwa WOT indywidualnie i drużynowo w pięcioboju wojskowym, biegach przełajowych i Biegu Terytorialsa.

– To efekt pracy mojej i instruktorów. Trenuję już od kilku lat, sześć-siedem dni w tygodniu, biegając po kilkanaście kilometrów dziennie. Cieszę się, że mogę tworzyć sukces swój i naszej brygady – mówi st. szer. Paweł Gadomski.

Kolejną gwiazdą sportu zachodniopomorskiej „Czternastki” jest kpr. Maja Ryczak. Trzecia w rankingu najlepszych sportowców WOT. To niekwestionowana mistrzyni w pływaniu. W tym roku zdobyła indywidualnie złoty medal w Mistrzostwach Wojska Polskiego w pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym i jeszcze trzy złote oraz dwa srebrne medale na Mistrzostwach WOT w pływaniu i Mistrzostwach Wojska Polskiego w pięcioboju nowoczesnym. Na co dzień jest nauczycielką języka angielskiego i w-f w szkole podstawowej w Szczecinie.

– Wcześniej przez kilkanaście lat uprawiałam ten sport wyczynowo. Możliwość startów w barwach brygady pozwoliła mi więc powrócić do korzeni, przypomnieć sobie emocje rywalizacji. To wielka satysfakcja – mówi sportsmenka.

Sprawność fizyczna to integralna część wojskowego rzemiosła

Sportowe sukcesy podsumowuje ppłk Mirosław Langner: – Trzeba podkreślić, że to nie był łatwy rok. Ze względu na wojnę w Ukrainie zawody zostały przeniesione na jesień, przez co niemal w każdy weekend nasi zawodnicy występowali na mistrzostwach. To pokazuje wysiłek zawodników i trenerów. Przyszły rok zapowiada się bardzo ciekawie, bo powstały nowe brygady WOT, a zatem konkurencja będzie jeszcze większa.

– Sport i sprawność fizyczna to integralna część wojskowego rzemiosła. Dlatego sukces naszych sportowców mówi sam za siebie, w jakiej kondycji są żołnierze 14. ZBOT – mówi zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT ppłk Tomasz Rejczak. – I oczywiście, rozpiera mnie duma. Tym bardziej, że wiem, ile taki sukces kosztuje.

(r)

Poprzedni artykułUczą się rozumieć drugiego człowieka
Następny artykułZbiórka na rzecz małego Ignacego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj