Będzie spotkanie „na szczycie” w sprawie rekompensaty za obniżenie cen ciepła

0

Przypomnijmy: Przed Nowym Rokiem do stargardzkich mediów trafił komunikat, w którym poinformowano, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., mimo zapewnień, nie otrzyma rekompensaty za obniżenie cen ciepła dla mieszkańców Stargardu.

„Decyzję w tej sprawie podjął podmiot Skarbu Państwa Zarządca Rozliczeń SA w oparciu o interpretację opracowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Brak wypłaty rekompensaty skutkować będzie, niestety, wzrostem cen za energię cieplną dla mieszkańców Stargardu” czytaliśmy w komunikacie.

Komunikat PEC wywołał poruszenie wśród mieszkańców. Groźba wysokich podwyżek niejednej osobie popsuła sylwestra, Nowy Rok i kolejne dni.

Czy w sprawie rekompensaty za obniżenie cen ciepła coś się zmieni?

Zapytaliśmy o to posła Michała Jacha podczas konferencji prasowej.

– Jestem umówiony na spotkanie we wtorek, 10 stycznia z panią Anną Łukaszewską-Trzeciakowską, wiceminister klimatu i środowiska, która odpowiada za polskie ciepłownictwo – mówi poseł. – Idę tam z kierownictwem –  prezesem i wiceprezesem – Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. W spotkaniu tym będzie brał też udział pan Ryszard Wasiłek, jako wiceprezes największej grupy energetycznej.

Michał Jach zaznaczył, że sytuacja jest szczególna. Dotyczy tylko kilku ciepłowni (na kilkaset w Polsce), które – tak jak PEC – mają różne źródła ciepła: klasyczne węglowe i z geotermii.

Podsumowując wyjaśnienia posła: Jest prawo, które zostało przygotowane. Opracowano pewne zasady przyznawania rekompensat. Ich wysokość zależy od algorytmu. W praktyce okazało się, że – w przypadku tych kilku ciepłowni – ten algorytm nie zdaje egzaminu.

Bożena Kuszela

fot. PEC Stargard

Poprzedni artykułBe.Eco. Ruszyły zbiórki odzieży w szkołach
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Zwycięskim krokiem w nowy rok


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj